Evžen Boček

Českého spisovatele Evžena Bočka lidé znají především jako autora příběhů o poslední aristokratce, která vlastní nejchudší český zámek Kostka. Pracuje však i jako kastelán milotického zámku.

Evžen Boček se narodil 6. října 1966 v Kyjově. Vystudoval místní gymnázium, poté zamířil na Masarykovu Univerzitu v Brně a jeden rok učil na základní škole Červené Domky v Hodoníně. Od roku 1992 pracuje jako kastelán milotického zámku, který spravuje Národní památkový ústav. Zároveň se však již několik let aktivně věnuje psaní.


Evžen Boček: Deník kastelána

Své první literární dílo vydal Evžen Boček pod uměleckým pseudonymem Jan Bittner. Deník kastelána poprvé spatřil světlo světa roku 2000. Vypráví příběh muže, který se znechucením opouští velkoměsto a rozhodne se zamířit na venkov, aby zde našel ztracený smysl života a možná zachránil i své manželství. Stane se kastelánem mysteriózního zámku, postupně odkrývá dávné příběhy a řeší současná dramata.


Evžen Boček: Aristokratka

Druhý román pojmenovaný Poslední aristokratka, který již nese skutečné jméno autora, se Evžen Boček rozhodl rozdělit do dvou samostatných knih. Jelikož se dočkal obrovského úspěchu, brzy navázal dalšími díly a zařadil se mezi nejlepší současné české autory humoristické prózy. Série Aristokratka dnes obsahuje tyto knihy: Za román Poslední aristokratka obdržel Evžen Boček Cenu Miloslava Švandrlíka pro nejlepší humoristickou knihu roku 2012. Podle jeho díla později Arnošt Goldflam napsal divadelní hru a první dva romány se v roce 2019 rozhodl zfilmovat režisér Jiří Vejdělek.
 

Zobrazit více