Patrik Hartl

Patrik Hartl patří k nejoblíbenějším českým autorům současnosti. Na kontě má již čtyři romány, které se dočkaly velmi pozitivního ohlasu. Kromě psaní se věnuje také filmové a divadelní režii.

Patrik Hartl se narodil v roce 1976 v Olomouci. Svou spisovatelskou dráhu odstartoval knihou Prvok, Šampón, Tečka a Karel, prostřednictvím které vypráví příběh čtyř kamarádů. Ti si dvacet let po maturitě položí otázku, jestli skutečně žijí tak, jak si přáli, když jim bylo 18. Všem do jednoho je jasné, že jejich pubertální verze by z jejich současného života byly zklamané, a tak se to pokusí změnit.

Kniha, která vyšla v roce 2012, se mezi českým čtenářským publikem okamžitě stala jedním z nejvyhledávanějších titulů své doby. Zájem o ni byl tak veliký, že se dočkala mnoha dotisků. V roce 2014 pak na svůj předchozí úspěch Hartl navázal dílem Malý pražský erotikon, který popisuje osudy několika lidí žijících v pražských řadovkách. Hlavním tématem jsou jejich zdánlivě běžné milostné problémy, které autor zachycuje s nadhledem a příslušnou dávkou osobitého humoru.

V roce 2016 se pak na pultech českých knihkupectví objevil dvojromán s názvem Okamžiky štěstí, který vypráví příběh sourozenců Veroniky a Jáchyma. Proč dvojromán? Má totiž dva začátky. Skočit do něj čtenáři mohou po hlavě a z výšky čtyř tisíc metrů jako Jáchym, anebo se společně s Veronikou nejprve prokousat citovými nástrahami. Nejnovějším dílem je pak Nejlepší víkend, ve kterém autor vypráví o partě přátel, která se na základě novoročních předsevzetí rozhodne změnit své životy.
 

Filmová a divadelní tvorba


Ačkoli se Hartl do povědomí většiny čtenářů dostal svou knižní tvorbou, původně vystudoval filmovou režii na pražské FAMU. A tak se momentálně střídavě věnuje také divadelní a filmové režii. V divadle režíroval řadu úspěšných inscenací, mezi nimi například:
 
  • Otevřené manželství
  • Caveman
  • Absolvent
  • Půldruhé hodiny zpoždění
  • Madame Melville

Hity se rovněž staly i jeho vlastní divadelní hry, jako jsou Hovory o štěstí mezi čtyřma očima, Klára a Bára a Soukromý skandál. Co se týče filmu, tam debutoval komedií Taková normální rodinka. Momentálně pracuje také na filmové verzi své autorské prvotiny Prvok, Šampón, Tečka a Karel.
 

Zobrazit více

<br />