Lars Kepler

Jméno Lars Kepler je pseudonym švédských manželů, kteří společně píší detektivní romány. Proslavili se především díky krimi sérii, kde hlavní roli hraje brilantní vyšetřovatel Joona Linna.
 
Ačkoliv o detektivkách z pera Larse Keplera už slyšeli čtenáři po celém světě, ne každý ví, že se za tímto pseudonymem ve skutečnosti ukrývá manželská dvojice ze Švédska. Alexandera Ahndorila a jeho manželku Alexandru Coelho Ahndorilovou spojuje láska k thrillerům a krimi literatuře. Momentálně spolu žijí ve Stockholmu a mají tři dcery.

Když se společně rozhodli uvést na literární trh svůj první detektivní román, místo vlastních jmen použili raději pseudonym. Chtěli tak zamezit, aby si je čtenáři prostřednictvím známých jmen spojovali s jejich předchozí tvorbou. Jejich identita však byla odhalena brzy po vydání prvního románu s názvem Hypnotizér.

A proč vlastně zrovna jméno Lars Kepler? Křestní jméno odkazuje k oblíbenému švédskému spisovateli Stiegu Larssonovi, který vytvořil populární trilogii Milénium. Tomu se manželé rozhodli kvalitou svých děl přiblížit. Příjmení se poté vztahuje k astronomovi Johannesi Keplerovi, který v podání Ahndorilových symbolizuje nové objevování. Sami totiž chtějí ve svých dílech používat netradiční zápletky.
 

Série s detektivem Joonou Linnou

Největšího úspěchu dosáhli autoři díky kriminální sérii, kde hlavní roli hraje nesmlouvavý detektiv Joona Linna. Ten má pronikavé šedé oči, skvělý výcvik, a hlavně brilantní úsudek, díky kterému patří mezi nejlepší ve svém oboru. Do řešení zapeklitých případů, kde má co do činění s nájemnými vrahy, krutými zabijáky i šílenými psychopaty, se pouští v těchto románech:
  Autorská prvotina manželů Ahndorilových se brzy stala bestsellerem, byla přeložena do více než třiceti dalších jazyků a získala si srdce milionů čtenářů po celém světě. Z toho důvodu se spisovatelé rozhodli v psaní pokračovat a vytvořili jako Lars Kepler knihy, kde Joona Linna vyšetřuje další případy a musí se vyrovnat také se svými démony z minulosti.

Jelikož od vydání knihy Hypnotizér již uplynulo deset let a oba autoři se za tu dobu značně posunuli, rozhodli se v roce 2019 připravit novou verzi své prvotiny, kterou nazvali Hypnotist – Black Edition. Ta má odrážet, jak se jejich styl psaní během let změnil. Tempo příběhu je zde rychlejší, kapitoly jsou kratší a Joona Linna získal mnohem větší prostor. Čtenáři se zároveň dočkají úplně nových scén a zajímavějších dialogů.
 

Další díla

Kromě populární detektivní série vytvořili manželé Ahndorilovi jako Lars Kepler knihu Playground, která se na pultech českých knihkupectví objevila v roce 2016. Ta vypráví o zkušenostech Jasmin Pascalové-Andersonové, která prožila klinickou smrt, když se jí se vlivem těžkého zranění na čtyřicet vteřin zastavilo srdce.
 

Lars Kepler: Audioknihy

Všechny díly série s Joonou Linnou, které dosud v České republice vyšly, jsou dostupné také ve formě audioknih. Ty čte Pavel Rímský.
 

Zobrazit více