Martin Goffa

Pod pseudonymem Martin Goffa se ukrývá oblíbený český spisovatel detektivních příběhů. Ty obohacuje především skutečnost, že sám působil u Policie ČR, a vyšetřovatelskou praxi tedy moc dobře zná.
 
Martin Goffa je český spisovatel detektivních příběhů a thrillerů. Ačkoliv má na svědomí už téměř dvě desítky románů, literární publikum toho o něm vlastně moc neví. Záměrně totiž svou identitu tají, vyhýbá se většině rozhovorů, odmítá besedy i autorská čtení a čtenářům své skutečné jméno prý nikdy nesdělí. O jeho psaní navíc nemají ponětí ani jeho známí.

Co o Martinu Goffovi tedy můžeme říct? Narodil se roku 1973 a v 90. letech minulého století začal pracovat u Policie ČR. První tři roky působil jako pochůzkář, poté se však jako kriminalista věnoval především majetkové trestné činnosti. Když po patnácti letech policejní kariéru pověsil na hřebík, rozhodl se věnovat obchodu a vytvořil také svou první detektivku.

Spisovatelskou práci bere Martin Goffa především jako zajímavý koníček a rozhodně neplánuje, že by se mohl psaním živit. Jelikož sám detektivky prakticky nečte, inspiraci pro své příběhy čerpá především z vlastních zkušeností a skutečných případů. Nechce totiž psát na efekt, ale raději čtenářům odkrývá surovou všední realitu, kde hlavní hrdina není žádný výstřední supervyšetřovatel, kterému se nikdo nevyrovná.


Série s Mikulášem Syrovým

Martin Goffa původně neplánoval napsat krimi sérii se stálým hlavním hrdinou. Když napsal svou první knihu, kterou pojmenoval Muž s unavenýma očima, dal ji nejprve přečíst kamarádce. Té se příběh natolik zalíbil, že mu poradila, aby ho zkusil nabídnout vydavatelům. U těch měl stejně jako později u čtenářů úspěch, a proto se rozhodl v psaní pokračovat.

Hlavním hrdinou momentálně desetidílné krimi série z pera Martina Goffy je bývalý detektiv Mikuláš Syrový. Nenechte se ovšem zmást, rozhodně se nejedná o žádného geniálního vyšetřovatele, který se neohroženě vrhá do boje se zločinem a vždy bez problémů vítězí. Spíše představuje obyčejného chlapa, s nímž se mohou skuteční příslušníci policie snadno ztotožnit.


V jakých románech se s ním můžete setkat?


Další romány

Kromě oblíbených detektivek, kde hlavní roli hraje vyšetřovatel Mikuláš Syrový, má Martin Goffa na svědomí také šest dalších knižních titulů. Ty zahrnují romány Vánoční zpověď, Rémi, Přiznat vinu a Muž z chatrče, ale také povídku Tři mušketýři, která se objevila v souboru Praha noir, a povídku Plán B, kterou najdete v souboru Město mezi zelenými kopci.


Ocenění

Za román pojmenovaný Dítě v mlze, který představuje šestou knihu v sérii o detektivu Mikuláši Syrovém, obdržel Martin Goffa Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku roku 2016.
 

Zobrazit více