František Kotleta

František Kotleta je český spisovatel, který je známý díky svým sci-fi a fantasy románům. Proslavil se hlavně knihou Hustej nářez, která se na pultech knihkupectví poprvé objevila roku 2010.

Ačkoliv to možná řada čtenářů netuší, jméno František Kotleta je pseudonym, pod kterým se ukrývá spisovatel a bývalý novinář Leoš Kyša. Ten se narodil 4. listopadu 1979 ve Dvorcích na Opavsku, vystudoval Obchodní akademii a poté pokračoval na Slezskou univerzitu. Svou novinářskou kariéru zahájil v regionálním plátku s názvem Opavský inzert, odkud později přešel do pražské redakce magazínu deníku Právo.

Co se týče literární tvorby, pod svým vlastním jménem autor nejprve publikoval několik úspěšných povídek a sci-fi knihy Poutník z Mohameda či Alláhův hněv. Jako scénárista se podepsal pod celovečerní dokument o astrofyzikovi Jiřím Grygarovi, je členem společnosti skeptiků Sisyfos a editorem sborníku Věda kontra iracionalita 6.

Pod pseudonymem František Kotleta tvoří oblíbený český spisovatel fantasy a sci-fi díla, která si získala srdce mnoha fanoušků. Sám se v rámci své literární kariéry prezentuje jako spisovatel, trestanec, podnikatel, jesenický Mauglí a řezník, který sice pochází z umělecké rodiny, ale životem se musel od svých šesti let probíjet sám, což poznamenalo také jeho pozdější knižní tvorbu.
 

František Kotleta: Bratrstvo krve

Prvním románem, který spisovatel vydal jako František Kotleta, byl Hustej nářez. Jedná se o začáteční díl série Bratrstvo krve, která vypráví silně emotivní příběh o upírovi Janu Bezzemkovi, který společně s dalšími členy upírského bratrstva brání planetu před invazí mimozemských okupantů. Kartani, kterým se jejich vlastní svět zdál příliš malý a bezvýznamný, se totiž rozhodli ovládnout Zemi a zotročit všechny její obyvatele.

Když roku 2010 publikoval František Kotleta Hustej nářez, dočkal se velké pozitivní odezvy ze strany čtenářů. Série Bratrstvo krve se proto brzy dočkala také několika pokračování. Momentálně obsahuje knihy:
 


František Kotleta: SPAD

Další oblíbená série, kterou má na svědomí František Kotleta, se nazývá SPAD. Vypráví o největší občanské válce v dějinách, která si vyžádala miliony životů a roztříštila Evropu na stovky malých státečků, jejichž hranice se neustále mění. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a ze všech sil se snaží uchovat si alespoň zdání nějaké civilizace. Jsou tu ale i takoví, kteří civilizaci nechtějí a touží dokončit to, co dopad stovek jaderných hlavic na povrch Země před lety započal.

Ve zničeném světě stále přežívají lidé, kteří si pamatují staré časy a věří, že planeta stojí za záchranu. O tom, zda se jim jejich úsilí odvděčí, nebo život na světě zanikne, vypráví knihy:
 


František Kotleta: Tomáš Kosek

Na úspěch předchozích knih navázal František Kotleta také s cyklem románů, kde hlavní roli hraje detektiv Tomáš Kosek. Jak už to tak ale u tohoto autora bývá, Tomáš samozřejmě není jen tak obyčejný detektiv. Místo podvodníků a vrahů totiž řeší démony, magii, zombie, čarodějky, sukuby a děsivé artefakty. Spolu se zapeklitými případy navíc tyto knihy přináší na scénu pořádnou dávku sexuálních scén a humoru, který je spisovateli vlastní.

S detektivem Tomášem Koskem se čtenáři mohou setkat v těchto románech:
 


Další díla

Kromě již zmíněných sérií má František Kotleta na svědomí také několik dalších románů. Jedná se například o knihu s názvem Lovci, která přenese čtenáře do roku 2050, kdy v Praze řádí nejen zmutovaní potkani, ale také superpadouši. Mezi další spisovatelova díla poté patří Perunova krev I. a Perunova krev II. nebo novinka s názvem Underground.

Společně s dalšími autory František Kotleta pracoval i na tvorbě sbírky s názvem Ve stínu magie, která přináší to nejlepší z české fantastiky. Další antologií, do níž autor přispěl, je kniha Ve stínu apokalypsy, která je plná sci-fi a fantasy povídek na téma světové apokalypsy a života po ní.
 

Zobrazit více