Andrzej Sapkowski

Polský spisovatel Andrzej Sapkowski je mezi čtenáři právem považován za jednoho z nejlepších autorů slovanské fantasy. Proslavila ho především sága o zaklínači Geraltovi z Rivie a princezně Ciri.
 
Andrzej Sapkowski se narodil 21. 6. 1948 v polské Lodži. Na vysoké škole zde vystudoval ekonomii, poté začal pracovat v oblasti zahraničního obchodu a věnoval se také překladům děl žánru science fiction. Co se týče vlastního psaní, svou první povídku o zaklínači s názvem „Wiedźmin“ přihlásil do soutěže v časopisu Fantastyka, kde roku 1986 také vyšla a získala třetí místo.

Jelikož příběh vzbudil mezi čtenáři obrovský ohlas, autor se brzy rozhodl psát dál a zaklínačský svět rozšířit. Kromě rozsáhlých fantastických románů ovšem píše také povídky, fejetony, recenze a komentáře, které se objevily v polských časopisech, jako je například Magie a meč.

Sapkowského díla dosáhla milionových prodejů a byla přeložena do desítek světových jazyků. Největší oblibu si získala samozřejmě v jeho rodném Polsku, ale také ve zbytku střední Evropy, v Rusku, Francii, Švýcarsku nebo třeba ve Španělsku. Společně s nejnovější seriálovou verzí se ovšem popularita knih o zaklínači rozšířila v podstatě do celého světa.


Andrzej Sapkowski: Zaklínač

Nejznámějším dílem Andrzeje Sapkowského jsou povídky ze světa zaklínačů, na které plynule navazuje také celá románová sága. Ačkoliv Andrzej Sapkowski knihy o zaklínači Geraltovi z Rivie napsal již v 90. letech 20. století, největší úspěch paradoxně nepřineslo jejich knižní vydání. Toho se autor dočkal až s vytvořením polského televizního seriálu a počítačových her, které jeho zaklínačský svět mezi čtenáři fantasy proslavily.

Sérii Zaklínač Sapkowski započal psaním povídek, které dnes najdete ve dvou svazcích s názvem Poslední přání a Meč osudu. Následuje cyklus pěti románů a také kniha pojmenovaná Bouřková sezóna, jejíž děj navazuje na poslední díl ságy a vypráví příběh o tom, jak Geralt přišel o své meče.

 

Povídky o zaklínači:

Sága o Zaklínači:


Andrzej Sapkowski: Husitská trilogie

Kromě zaklínačské série vytvořil polský spisovatel také další oblíbená díla, kam se beze sporu řadí hlavně Husitská trilogie. Sapkowski tuto historickou fantasy zasadil do období husitských válek, a to především v Čechách a ve Slezsku. Trojdílný cyklus, který je známý také jako Sága o Reinmarovi z Bělavy, obsahuje knihy Narrenturm, Boží bojovníci a Lux Perpetua.

Co se týče historických pramenů, autor čerpá především z kroniky Jana Dlugosze. Čtenáři se mohou těšit na košatý jazyk plný latinských citátů, typickou Sapkowského ironii, ale i spoustu zajímavých historických osobností z Polska a Uher.


Další díla

Andrzej Sapkowski má kromě románů o zaklínači Geraltovi a Husitské trilogie na svědomí také knihu Zmije a několik povídkových souborů. Sem patří sbírky Maladie, Tandaradei! a Magické střípky.
 

Zobrazit více