Jan Bauer

Spisovatel Jan Bauer se věnuje především literatuře faktu zaměřené na českou historii, ale píše také oblíbené historické romány a detektivky. Patří mezi nejplodnější české autory.

Jan Bauer se narodil 11. dubna 1945 v Jihlavě. Jeho rodiče se později rozhodli přestěhovat do Českého Krumlova. Tam Jan absolvoval také střední školu a poté se rozhodl pokračovat na Vysokou školu zemědělskou v Českých Budějovicích. Ačkoliv byl původním vzděláním zemědělský inženýr, v letech 1968-1998 pracoval jako novinář a stal se redaktorem deníku Zemědělské noviny. Momentálně žije na samotě u Vodňan.
 

Jan Bauer: knihy

Své debutové dílo, což byla populárně naučná publikace s názvem Uživí naše planeta lidstvo?, vydal Jan Bauer již roku 1978. Od té doby se z něj stal spisovatel z povolání, za sbírku povídek pojmenovanou Špionova dcera získal cenu Masarykovy akademie umění a publikoval již více než 160 knih. Dá se tak považovat za jednoho z nejplodnějších českých spisovatelů.

Jelikož mezi největší zájmy spisovatele Jana Bauera patří naše dějiny, věnuje se především literatuře faktu, která je zaměřená na českou historii. Píše ale i historické romány a historické detektivky, díky kterým si získal přízeň mnoha čtenářů. Spousta z nich ovšem netuší, že v minulosti používal i různé pseudonymy, jako například Felix Krumlowský, Vojtěch Fišer či Anna Březinová.
 

Literatura faktu

První díla, která Jan Bauer během své literární kariéry vytvořil, se řadí mezi literaturu faktu. Patří sem knihy Aféry jak pro koho (1991), Fantastický bestiář (1997), Václav Havel: necenzurovaný životopis (2002), Velká kniha o jménech (2004) nebo třeba Klasikové v nedbalkách (2006).

Velké množství Bauerových publikací, které spadají do literatury faktu, se soustředí na historii českých zemí, osudy slavných panovníků, ale i různá tajemství královských rodů. Oblíbené jsou třeba publikace Čeští světci a kacíři (2006), Netvoři, tyrani a zlosynové českých dějin (2011), Sláva a pád přemyslovských králů (2014) nebo knihy Ženy z rodu Přemyslovců, Ženy z rodu Lucemburků a Ženy z rodu Habsburků.

Jan Bauer má na svědomí také několik sérií, kde se věnuje různým historickým etapám a motivům. Patří sem třeba tyto cykly:
 


Historické romány a detektivky

Pokud jde o další tvorbu Jana Bauera, spisovatel má na svědomí také velké množství historických románů a detektivek. Právě ty si jeho fanoušci oblíbili ze všeho nejvíce a s napětím vždy očekávají pokračování svých oblíbených sérií.
 

Rychtář Jakub Protiva a mnich Blasius

K nejoblíbenějším cyklům historických detektivek z pera Jana Bauera patří série, kde se do vyšetřování případů společně pouští novoměstský rychtář Jakub Protiva a mazaný františkánský mnich Blasius. Ačkoliv občas mezi sebou mají neshody, jsou vždy odhodlaní přijít záhadám na kloub a potrestat všechny viníky.

Série historických detektivek s rychtářem Jakubem Protivou odstartovala knihou Pražský rozparovač. Ta zavede čtenáře do našeho hlavního města, kde koncem 14. století řádí tajemný vrah, který po nocích krutě vraždí místní prostitutky. Mezi nejnovější díla, která patří do tohoto oblíbeného cyklu, se pak řadí knihy Prahu rdousí strach, Král má starosti, Záhady pro rychtáře a Všude číhá smrt.
 

Mordy v časech císaře Rudolfa II.

Další oblíbená série, kterou čtenáři znají pod názvem Mordy v časech císaře Rudolfa II., začíná knihou S cejchem vraha. Sleduje počínání Lukáše Trobla z Květnice, jenž se po studiích na evangelické univerzitě v Heidelberku vrací do Čech a uchází se o místo na císařském dvoře. V krčmě se však dostane do hádky s vlašským alchymistou, kterého jen lehce zraní, ale druhý den ho najdou mrtvého. V dalších knihách se poté Lukáš Trobl objevuje jako písař zemského soudu s pověřením pro zvláštní úkoly.
 

V tajných službách Otce vlasti

Mezi nejoblíbenější série historických detektivek z pera Jana Bauera se řadí také cyklus V tajných službách Otce vlasti. Ten odstartoval román s názvem Král zvedá meč, který se na pultech knihkupectví objevil roku 2012.


Případy královského soudce Melichara

Aby toho nebylo málo, Jan Bauer vytvořil také úspěšnou sérii historických detektivek, kde hlavní roli hraje královský soudce, vladyka Melichar z Roupova. Tento stárnoucí šlechtic sice ztratil někdejší ctižádostivost a rozhodnost, ale po vraždě posledního přemyslovského panovníka Václava III. se brzy chopí vyšetřování složitých případů. Poprvé se s ním můžete setkat v knize Krvavé léto.
 

Zobrazit více

<br />