Robert Bryndza

Britský spisovatel Robert Bryndza v současné době žije a pracuje na Slovensku. Proslavil se především díky sérii krimi thrillerů, kde detektivní případy řeší neohrožená šéfinspektorka Erika Fosterová.
 

Robert Bryndza: životopis

Spisovatel Robert Bryndza se narodil roku 1979 v britském městě Lowestoft. Vystudoval herectví na Guilford School of Acting v Londýně a v tomto odvětví později našel také své první uplatnění. Nějakou dobu totiž působil jako herec v Los Angeles, kde se seznámil se svým současným manželem Jánem, který na místě pracoval jako vizážista. Společně se poté přestěhovali na Slovensko.

Literární začátky populárního autora jsou spojené s jeho dětstvím. Robert Bryndza totiž začal psát ve svých 13 letech, kdy mu rodiče k Vánocům darovali psací stroj. Z nedostatku příležitostí si později zkusil vytvořit divadelní hru, kterou pojmenoval Branko & Branka. Na festivalu v Edinburghu s ní však nečekaně sklidil obrovský úspěch a rozhodl se v literární tvorbě pokračovat.


E-maily Coco Pinchardové

Nejprve se Robert Bryndza rozhodl zkusit štěstí v oblasti literatury určené spíše ženám. Jeho první kniha pojmenovaná E-maily Coco Pinchardové vyšla v roce 2013 a tento humoristický příběh s nádechem romantiky se brzy dočkal dalších čtyř pokračování. Hlavním námětem je hledání lásky, které provází spousta různých trapasů a špatných rozhodnutí.


Erika Fosterová

Ačkoliv Robert Bryndza začínal jako autor romantických komedií, vždy se toužil věnovat spíše krimi žánru. Několik let se mu v hlavě formoval námět na postavu vyšetřovatelky Eriky Fosterové, který nakonec proměnil v realitu v knize pojmenované Dívka v ledu. Ta se ihned po svém vydání zařadila na seznam mezinárodních bestsellerů a byla přeložena do dvaceti devíti jazyků. V zahraničí se navíc během necelých dvou let podařilo prodat více než 2 miliony výtisků, což Bryndzu podpořilo v dalším psaní.

Hlavní hrdinkou úspěšné detektivní série je šéfinspektorka Erika Fosterová, která žije ve Velké Británii, ale má také slovenské kořeny. Neohroženě se pouští do vyšetřování těch nejzapeklitějších případů a její dobrodružství jsou často inspirovaná zkušenostmi a zážitky samotného Bryndzy. Setkat se s ní prozatím můžete v těchto knihách:


Kate Marshallová

Jako další projekt připravil Robert Bryndza knihy, kde v hlavní roli stojí policistka Kate Marshallová. Tato žena s pohnutým osudem a silným smyslem pro spravedlnost řeší drsné detektivní případy podobně jako Erika Fosterová, která hraje hlavní roli v Bryndzově předchozí sérii. Poprvé se jako zkušená vyšetřovatelka představila v knize pojmenované Kanibal z Nine Elms.


Další díla

Kromě populárních detektivek a série romantických komedií vydal Robert Bryndza také samostatný román s názvem Miss Wrong and Mr. Right, který se na pultech českých knihkupectví objevil pod názvem Ten pravý a ta levá. Do psaní se pustil také společně se svým partnerem Jánem. Tak vznikla kniha Mrcha Hollywood, která představuje satiru na život v továrně na sny, kde oba před lety pracovali.
 

Zobrazit více