Daniela Kovářová

Česká advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová přispívá do odborných periodik a denního tisku, ale sama je také literárně činná. Proslavily ji třeba knihy Jak se žije padesátkám nebo Jak chovat muže.

JUDr. Daniela Kovářová je česká právnička, advokátka se specializací na rodinnou problematiku, politička a spisovatelka. Narodila se 17. listopadu 1964 v Ostravě, studovala na místním gymnáziu a později absolvovala také Právnickou fakultu J. E. Purkyně v Brně, kde získala titul doktor práv. V listopadu 1989 poté složila advokátní zkoušky a až do roku 2008 měla advokátní kancelář v Plzni se zaměřením na trestní právo, rodinné právo a smluvní agendy.

Po dobu tří let vedla Daniela Kovářová Justiční akademii v Kroměříži a v letech 2009-2010 působila také jako ministryně spravedlnosti České republiky ve Fischerově vládě. Poté se vrátila do advokacie, v lednu 2018 se stala prezidentkou Unie rodinných advokátů a začala vyučovat právo na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze a také v Ústavu práva a právní vědy.

Co se týče psaní, Daniela Kovářová pravidelně přispívá do odborných periodik a denního tisku. Nějakou dobu byla také šéfredaktorkou odborného časopisu Rodinné listy, ale od roku 2017 stojí v čele jeho redakční rady. Společně s nakladatelstvím Havlíček Brain Team pořádá setkání odborníků nazvané Pražský právnický podzim.
 

Spisovatelská činnost

Svou literární kariéru zahájila Daniela Kovářová v roce 2008, kdy pod pseudonymem Ida Sebastiani, což bylo rodné jméno její italské babičky, vydala knihu s názvem Minutové povídky. Po těchto mysteriózních příbězích brzy následovala i druhá sbírka, tentokrát pojmenovaná „Láskyplné“ povídky, a kolekce justičních povídek nazvaná Oko za oko.

V prosinci 2010, tedy jen několik měsíců poté, co skončila ve funkci ministryně spravedlnosti, se Daniela Kovářová rozhodla vylíčit své zkušenosti také na stránkách knihy a publikovala humorný titul s názvem Můj flirt s politikou aneb Příručka pro ministryně. Dále následovaly tyto knihy:
  Největší popularity však česká spisovatelka dosáhla pravděpodobně díky humoristické knize Jak se žije padesátkám aneb čarodějnice neupalovat, kterou vytvořila společně s Radimem Uzlem. Brzy pak následovaly také další zábavné tituly určené hlavně ženám, kam patří knihy Jak chovat muže a Jak hubnout a nezblbnout. Jejím nejnovějším počinem je román Matkovražedkyně.

Kromě těchto oblíbených titulů má Daniela Kovářová na svém kontě samozřejmě i několik publikací z právní oblasti a na přípravě několika dalších se spolupodílela s dalšími autory. Jedná se například o tyto knihy:
 


Ocenění

Daniela Kovářová je držitelkou čestného uznání a výroční literární ceny (2013) západočeského měsíčníku s názvem Plž neboli Plzeňský literární život. Za detektivku Mrtvá z golfového hřiště získala cenu Bohumila Polana a také cenu Literární akademie Blinkr za nejlepší román roku 2015.
 

Zobrazit více