Vlastimil Vondruška

Mezi nejznámější české autory současnosti patří historik a spisovatel Vlastimil Vondruška. Ten se proslavil především svými historickými příběhy, kam patří Husitská epopej či Přemyslovská epopej.

Vlastimil Vondruška se narodil 9. května 1955 v Kladně. Absolvoval místní gymnázium a poté zamířil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde vystudoval národopis a historii. Nějakou dobu působil v Ústavu pro etnografii a folkloristiku, v roce 1983 začal pracovat v pražském Národním muzeu a na konci tisíciletí založil společně s manželkou Alenou v Doksech sklárnu pojmenovanou Královská huť, která fungovala až do roku 2009.

V současné době Vlastimil Vondruška působí jako historik, publicista a přední český spisovatel. Literatuře se však s přestávkami věnuje již od mládí. Kromě vědeckých publikací a článků o dějinách hmotné kultury má na svědomí také několik populárně naučných děl, knihy pro mládež, ale především také desítky historických románů.
 

Vlastimil Vondruška: knihy

Ať už se jedná o některou z populárních historických detektivek, tituly publikované pod pseudonymem Jan Alenský nebo příběhy pro mládež, Vondruškovy knihy dlouhodobě patří mezi nejpůjčovanější tituly v českých veřejných knihovnách. Prvním dílem, které autor publikoval svým vlastním nákladem, se stal román s názvem Příběhy plzeňských mordů. Ten se na pultech českých knihkupectví objevil roku 1994.


Vlastimil Vondruška: Hříšní lidé Království českého

Přízeň čtenářů si Vondruška získal především díky historickým detektivním románům, jejichž děj se odehrává v době vlády Přemysla Otakara II. Série pojmenovaná Hříšní lidé království českého se snaží trefně vykreslit atmosféru středověku, která u nás ve 13. století panovala, ukazuje život tehdejších lidí i jejich mentalitu.

Hlavní postavou této oblíbené ságy je královský prokurátor Oldřich z Chlumu, který působí jako správce hradu Bezděz a zároveň má pravomoc vyšetřovat i trestat veškeré hrdelní zločiny. Historická série prozatím obsahuje 26 dílů, prvním z nich je Dýka s hadem, posledním Pomsta bílého jednorožce.
 

Vlastimil Vondruška: Letopisy královské komory

Druhá sága pojmenovaná Letopisy královské komory se odehrává v průběhu 16. století. Opět se jedná o cyklus historických detektivních příběhů, tentokrát zde však hlavní roli hraje písař královské komory Jiří Adam z Dobrotína.
 

Vlastimil Vondruška: Husitská epopej

Husitská epopej představuje sedmidílný cyklus románů, který prostřednictvím rozvětvené rodiny Prokopů sleduje události v českých zemích během 15. století. Popisuje tehdejší společenské poměry, napínavým způsobem líčí spor katolíků a kališníků, postupně odkrývá tajemství české historie a ukazuje všechny důležité události husitských časů.


Vlastimil Vondruška: Přemyslovská epopej

Zajímavá je také Vondruškova čtyřdílná románová freska o životě posledních přemyslovských panovníků, která nese příznačný název Přemyslovská epopej. Ta postupně čtenářům představí Velkého krále Přemysla Otakara I., Jednookého krále Václava I., Krále rytíře Přemysla II. Otakara i Krále básníka Václava II. Všechny tyto příběhy jsou dostupné také jako audioknihy.


Další próza

Kromě výše zmíněných knih má Vlastimil Vondruška na svědomí také řadu dalších oblíbených publikací. K těm patří třeba nejnovější kniha s názvem Kronika zániku Evropy, šestidílná kronika sklářského rodu Heřmanů pojmenovaná Falknovská huť či knihy ze série Prodavači ostatků.


Knihy pro děti a mládež

Aby toho nebylo málo, Vondruška napsal také několik úspěšných titulů pro děti a mládež. Patří sem třeba knihy Slavné bitvy českých panovníků a Významná sídla české šlechty, ale také oblíbená série o malé Fiorelle, která za dob krále Rudolfa II. řeší různé detektivní případy.


Vlastimil Vondruška: Intimní historie

Jako významný český historik Vondruška spolupracoval s Českým rozhlasem na přípravě seriálu Intimní historie, který vznikl na podkladu jeho stejnojmenné knihy. Autor v něm divákům představil různé zajímavosti z českých dějin a popsal, jak na našem území vypadal život lidí ve středověku.

Zobrazit více