Jo Nesbø

Král severských detektivek nebo norské literární eso. Tak označují fanoušci spisovatele Joa Nesbøho, který se proslavil především díky krimi sérii, kde hlavní roli hraje detektiv Harry Hole.

Jo Nesbø je norský spisovatel a hudebník, který se narodil 29. března 1960 v Oslu. Ačkoliv byla jeho maminka knihovnice a otec vášnivý čtenář, mladého Joa mnohem více zajímal fotbal. Zatímco začal hrát v Molde FK, stále na sobě pracoval a toužil se zařadit mezi profesionální hráče britského klubu Tottenham Hotspur. Když si však jednoho dne natrhl kolenní vazivo, musel se svých snů vzdát a místo toho se začal intenzivně věnovat svému vzdělání.

Jakmile mladý Nor vystudoval ekonomii a finanční analytiku na univerzitě Norges Handelshøyskole, stal se z něj burzovní makléř a později finanční analytik v největší norské makléřské společnosti. Kromě svého zaměstnání se však po nocích věnoval kariéře hudebníka. Společně s mladším bratrem Knutem založili skupinu Di Derre, stali se idoly místní rockové scény a ročně odehráli až 180 koncertů.
 

Začátek spisovatelské kariéry

Náročný životní rytmus si však brzo vybral svou daň a Jo Nesbø se rozhodl odcestovat na několik měsíců do Austrálie, aby si zde od práce odpočinul. Zároveň dostal nabídku napsat zápisky z turné jeho úspěšné kapely, kterou ale nevyužil. Místo toho se vrhnul na zcela jiný literární žánr a po smrti svého otce v roce 1997 se naplno pustil do psaní. Uvědomil si totiž, že po sobě chce něco zanechat a do konce života by rád stihl napsat alespoň jeden román.

Literární kariéru Joa Nesbøho odstartoval v roce 1997 krimi román s názvem Flaggermusmannen neboli Netopýří muž, kde se poprvé objevil osobitý kriminalista Harry Hole. Kniha okamžitě zaznamenala mezi čtenáři obrovský úspěch a svému autorovi vynesla třeba cenu Rivertonprisen nebo Skleněný klíč, což je skandinávské ocenění za nejlepší kriminální román.
 

Jo Nesbø: Případy Harryho Holea

Největší úspěch prozatím Joovi Nesbømu přinesla série detektivních románů, kde hlavní roli hraje brilantní norský detektiv Harry Hole, kterého všichni moc dobře znají pro jeho skvělý úsudek, osobité pracovní metody a neúctu k autoritám. Představuje jakýsi prototyp drsňáka, který se na vlastní pěst snaží vymýtit zlo, ale sám se jen těžko vyrovnává s vlastními démony a sklonem k alkoholismu.

Knihy o Harry Holeovi nabízejí čtenářům kromě velké dávky napětí také mrazivou atmosféru a poměrně velkou dávku vyobrazeného násilí. V mužském světě se zde pohybují sadisti, násilníci a vypočítaví zločinci, ženy však spíše představují oběti či tajemné hrdinky v ohrožení. Série momentálně obsahuje tyto knihy:
 
Jen v samotném Norsku se Joovi Nesbømu podařilo prodat více než 3 miliony výtisků. Jeho knihy však brzy zaznamenaly také mezinárodní úspěch, byly přeloženy do více než 35 světových jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. V říjnu roku 2017 měl premiéru také film natočený podle románu Sněhulák.


Další díla

V roce 2008 se Jo Nesbø rozhodl odpočinout si na nějaký čas od případů Harryho Holea a napsal svižný thriller s názvem Lovci hlav. Hlavní postavou je nejhůře placený norský headhunter Roger Brown, který si přivydělává krádežemi uměleckých děl. Při psaní této knihy autor zužitkoval své zkušenosti z finanční oblasti a román se brzy dočkal také filmového zpracování.

Velký úspěch zaznamenala kniha pojmenovaná jednoduše Syn, která poprvé vyšla roku 2012. Vypráví o mladém kriminálníkovi, který uteče z vězení, aby se mafii pomstil za to, že přinutila jeho otce spáchat sebevraždu. Dále má Jo Nesbø na svědomí také knihy Krev na sněhu nebo Půlnoční slunce a v rámci projektu Hogarth Shakespeare převyprávěl také slavnou divadelní hru Macbeth.
 

Knihy pro děti

Kromě temných detektivek píše Jo Nesbø knihy pro děti, kde hlavní roli hraje doktor Proktor. Jedná se o dobrodružné příběhy, kde nechybí pořádná dávka humoru a spousta vtipných ilustrací. V této sérii prozatím vyšly knihy:
 


Okupace

Podle předlohy z pera samotného Joa Nesbøho byl natočen také norský televizní seriál s názvem Okupace. Ten je zasazený do blízké budoucnosti a vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem.
 

Zobrazit více
Jo Nesbo