Stieg Larsson

Švédského spisovatele Stiega Larssona znají čtenáři především jako průkopníka severských detektivek a samozřejmě také jako autora populární krimi série s názvem Millénium.
 
Stieg Larsson (plným jménem Karl Stig-Erland Larsson) se narodil 15. srpna 1954 nedaleko města Skellefteå v severním Švédsku. Jeho rodina se však brzy rozhodla přestěhovat do Stockholmu a malého Stiega nechat u prarodičů, s nimiž žil v malé venkovské chatě až do svých devíti let.

Po smrti dědečka, který byl pro chlapce velkým vzorem, se nastěhoval k rodičům a mladšímu bratrovi. Když mu bylo 18 let, zúčastnil se mítinku proti válce ve Vietnamu, kde potkal svou životní partnerku Evu Gabrielssonovou. Později byl povolán do armády, svou povinnou vojenskou službu strávil jako součást pěchoty v Kalmaru a poté se vydal na cesty po Africe.
 

Profesní kariéra

V letech 1977‒1999 pracoval Stieg Larsson jako grafik v největší skandinávské tiskové agentuře s názvem Tidningarnas Telegrambyrå. Kromě toho působil také jako levicový politický aktivista, fotograf, dopisovatel pro týdeník Internationalen a korespondent britského antifašistického magazínu Searchlight.

Novinářské zkušenosti Stiegovi dobře posloužily v devadesátých letech, kdy se rozhodl založit nadaci Expo. Jejím cílem bylo sledování a dokumentace rasistických, nedemokratických a antisemitských tendencí, jež panovaly (a stále panují) ve švédské společnosti. Zároveň vznikl i stejnojmenný časopis, kde Larsson působil jako šéfredaktor. Tento čtvrtletník vychází dodnes a důrazně vystupuje proti extremistickým pravicovým hnutím.
 

Larsson jako spisovatel

Když ke dvanáctým narozeninám dostal Stieg Larsson od rodičů psací stroj, tento dárek ho naprosto uchvátil. Trávil poté celé noci psaním a budil všechny členy domácnosti zuřivým klapáním. Jelikož byl ve Švédsku známý jako jeden z předních fanoušků vědeckofantastické literatury, jeho první spisovatelské pokusy se ubíraly právě tímto směrem. Na rok se poté stal také předsedou největšího švédského fanklubu science fiction.

Své první sci-fi povídky publikoval mladý Larsson v různých fanzinech a poloprofesionálních či amatérských magazínech. Počátkem osmdesátých let se začal více angažovat v boji proti rasismu a pravicovému extremismu, o němž také psal. Roku 1991 poté vydal svou první knihu pojmenovanou Extremhögern (Pravicový extremismus), kterou vytvořil společně se švédskou spisovatelkou Annou-Lenou Lodeniusovou.
 

Stieg Larsson: Milénium

Do širšího povědomí čtenářů se švédský spisovatel dostal díky trilogii Milénium, která vypráví o neúprosném novináři Mikaelu Blomkvistovi a svéhlavé hackerce Lisbeth Salanderové. Ačkoliv chtěl Stieg Larsson knihy začlenit do širší desetidílné série, stihl napsat pouze první tři a všechny byly publikovány až po jeho smrti. Jedná se o tyto romány:
  Knihy se brzy po vydání dočkaly mezinárodního úspěchu a na motivy slavné trilogie Stiega Larssona byly později natočeny také tři filmy. Švédský spisovatel se zároveň stal prvním autorem, který na Amazonu prodal více než milion e-booků a posmrtně získal několik významných ocenění, jako je například Skleněný klíč, Anthony Award či Galaxy British Book Award.

V roce 2009 se Larssonova rodina společně s nakladatelstvím Norstedts rozhodla vytvořit speciální cenu Stiega Larssona. Ta je každoročně udělována jednotlivcům či organizacím, jejichž práce se nese v duchu slavného autora.
 

Smrt a spor o dědictví

Stieg Larsson zemřel roku 2004 na těžký infarkt. Ve svém notebooku, který má u sebe jeho dlouholetá partnerka Eva Gabrielssonová, však zanechal rozepsaný čtvrtý román o Mikaelu Blomkvistovi a hackerce Lisbeth Salanderové a pravděpodobně i synopsi pro pátou a šestou knihu.

Ačkoliv od úmrtí Larssona uplynulo již mnoho let, spory ohledně dědictví panovaly i nadále. Spisovatelova poslední vůle totiž byla neověřená, kvůli čemuž je považována za neplatnou. Jelikož si navíc partnerku Evu Gabrielssonovou nikdy nevzal, nemá na žádné dědictví nárok, ačkoliv s ním žila více než třicet let. Veškerý majetek tedy připadl autorově otci a bratrovi.

Protože si spisovatelova rodina přála, aby Milénium Stiega Larssona pokračovalo, nakladatel se obrátil na švédského autora a novináře Davida Lagercrantze. Ten na slavného předchůdce navázal v knihách Dívka v pavoučí síti, Muž, který hledal svůj stín a Dívka, která musí zemřít.
 

Zobrazit více