Máte doma ratolest s bujnou fantazií anebo jste sami fanoušci nadpřirozených prvků a nedokážete si představit příběh bez bájných bytostí, kouzelných schopností a alternativních světů? Pak jsou fantasy knížky jasnou volbou. Elfové, draci nebo andělé? V tomto žánru se fantazii meze nekladou. Vybírejte z široké nabídky dostupných titulů pro mládež.
    Více
Populární žánr založený převážně na nadpřirozených prvcích si získal miliony fanoušků po celém světě. Nejedná se přitom o nijak novodobý trend. Původ fantasy totiž můžeme spatřit již v prastarých bájích a mýtech. A právě v bájných bytostech, bozích a démonech hledají dnešní spisovatelé fantasy knih svou inspiraci.

Kořeny klasické fantasy však sahají teprve do druhé poloviny 19. století, kdy se o její rozkvět zasloužil spisovatel a farář George MacDonald, který svými díly ovlivnil třeba C. S. Lewise, G. K. Chestertona či J. R. R. Tolkiena, který svou legendární trilogií Pán prstenů napomohl masivnějšímu nástupu fantastického žánru, jenž se postupně transformoval do několika subžánrů. Jedním z nich je fantasy pro mládež (young adult fantasy), která se těší velké oblíbenosti hlavně v posledních letech.

A čím je tento vyhledávaný žánr typický? Tak například mladými hrdiny, které obvykle tvoří teenageři či mladí dospělí, a nereálným prostředím, ve kterém se příběh odehrává. Zpravidla se jedná o magický svět, který je s tím naším nějakým způsobem spojený. Tak jako byla třeba Narnie spojena s lidským světem pomocí dveří nebo Škola čar a kouzel v Bradavicích nástupištěm devět a třičtvrtě.
Právě sedmidílná série od britské spisovatelky J. K. Rowlingové o mladém kouzelníkovi Harry Potterovi je typickým příkladem popularity tohoto žánru, a to hlavně mezi mládeží. Vždyť kombinace dospívajících hlavních hrdinů, kouzelného světa a bájných stvoření si pomalu získala celý svět.