Severské-skandinávské detektivky

Všudypřítomný sníh a mráz, ponurá atmosféra plná strachu i dechberoucího napětí a samozřejmě zapeklitý případ, který odkrývá nebezpečnou mysl vrahů, násilníků a psychopatů, ale i temná zákoutí psychiky samotných detektivů. To vše a ještě mnohem více čtenářům přináší severská krimi, která se v posledních letech u českého publika těší obrovské oblibě.
    Více
Když vstoupíte do jakéhokoliv knihkupectví, může se na první pohled zdát, že pulty jsou plné skandinávských detektivek, se kterými jako by se během posledních několika let doslova roztrhl pytel. Není divu, severské krimi totiž přineslo fanouškům skličujících příběhů něco zcela nového a posunulo detektivní žánr zase o úroveň výš. Na scéně se tak objevili detektivové, kteří se mohou pyšnit tím nejlepším výcvikem, brilantním úsudkem a neochvějnou vůlí zachraňovat životy. I oni však na druhou stranu často ukrývají nejedno temné tajemství.

Jak to ale všechno začalo? Průkopníkem severské detektivky byl jednoznačně švédský novinář a spisovatel Stieg Larsson, jehož série o svéhlavé hackerce Lisbeth Salanderové a odhodlaném novináři Mikaelu Blomkvistovi nazvaná Milénium si okamžitě získala srdce milionů čtenářů. Jelikož však do své smrti stihl napsat pouze tři knihy z plánované desetidílné ságy, na jeho odkaz plynule navázal spisovatel David Lagercrantz s romány Dívka v pavoučí síti, Muž, který hledal svůj stín a Dívka, která musí zemřít.

Žebříčkům nejlepších severských detektivek již několik let kraluje také norský spisovatel Jo Nesbø, jenž dobyl literární svět díky sérii románů, kam patří například Levhart, Sněhulák nebo Žízeň, které vypráví o zasmušilém kriminalistovi jménem Harry Hole. Tenhle drsný chlapík se snaží za každou cenu vymýtit zločin, na vlastní pěst svádí souboj s těmi nejhoršími kriminálními živly i mrazivým severským počasím a zároveň své problémy utápí v alkoholu.

Pokud se někoho zeptáte na ty nejlepší severské detektivky, jen málokdo opomene zmínit dílo Larse Keplera. Pod tímto pseudonymem se ukrývá spisovatelská manželská dvojice, která má na svědomí sérii bestsellerů, kde hraje hlavní roli komisař Joona Lina. Knihy jako Hypnotizér, Svědkyně ohně nebo Lovec králíků vám rozproudí krev v žilách a společně s nesmlouvavým šedookým detektivem se budete snažit od začátku až do konce uhádnout, kdo je ve skutečnosti vrah.

Chcete vědět, která současná severská detektivka rozhodně stojí za vaši pozornost? V tom případě určitě sáhněte po knihách Samuela Bjørka s názvem V lese visí anděl, Sova a Clona. Těmto románům vévodí detektiv Holger Munch a charismatická vyšetřovatelka Mia Krügerová, kteří musí co nejrychleji odhalit záhadu mrtvých holčiček houpajících se ve větvích nebo třeba tajemství mrtvol pokrytých sovím peřím. Oblíbené jsou také kultovní severské kriminálky Henninga Mankella, jakákoliv skandinávská detektivka z pera dánského spisovatele Jussi-Adlera Olsena nebo třeba série temných příběhů Stefana Ahnhema.