Máte rádi historii, ale zároveň byste si chtěli přečíst nějaký dobrý příběh s kriminální zápletkou, který vás udrží v napětí až do úplného konce? V tom případě jsou historické detektivky přesně to pravé pro vás. Tento žánr, který je u čtenářského publika stále oblíbenější, s sebou přináší všechny prvky klasického detektivního vyprávění a soustředí se na objasňování zločinů v temných historických kulisách.
    Více
Historickou detektivku na počátku silně ovlivnily mysteriózní a gotické romány, v dnešní době však jedinou záhadou v těchto knihách zůstává neobjasněný zločin. Průkopnicí tohoto žánru se stala známá spisovatelka Agatha Christie, jejíž román Nakonec přijde smrt z roku 1944 vypráví o vraždě ve starověkém Egyptě. Následovaly třeba historické detektivky Johna Dicksona Carra z období napoleonských válek nebo série kriminálních příběhů o soudci Ti ze staré Číny, jejímž autorem je nizozemský spisovatel Robert van Gulik.

Mezi ostatní žánry se historická detektivka pevně zakotvila až v 70. letech 20. století, a to především díky detektivním příběhům bratra Cadfaela z pera Ellis Petersové. Momentálně se mezi nejznámější historické detektivky řadí třeba knihy Paula C. Dohertyho, který pod vlastním jménem i pod řadou pseudonymů řeší zločiny v různých historických epochách. Slavný je také autor Peter Tremayne, v jehož příbězích z raně středověkého Irska hraje hlavní roli vyšetřovatelka (a zároveň řeholní sestra) Fidelma. Mezi jeho poslední díla patří Pokání mrtvých, Druhá smrt nebo třeba Ďáblova pečeť.

Co se týče příběhů ze starověkého Říma, známá je série Lindsey Davisové, kde zločiny řeší Marcus Didius Falco. Sem patří třeba knihy Bohyně odplaty, Alexandrie nebo Vidět Delfy a zemřít. Jestliže vás zajímá spíše historický Egypt, vyplatí se sáhnout po detektivkách z pera Christiana Jacqa. Oblíbené jsou hlavně knihy ze série Setnovo pátrání – Prokletý hrob, Zakázaná kniha, Zloděj duší a Souboj kouzelníků. Pokud jde o zajímavé historické detektivky z japonského prostředí, za pozornost stojí série se samurajským detektivem Sano Ičiró od spisovatelky Laury Rowlandové, zatímco fanoušky soudce Ti potěší nové zpracování Frédérica Lenormanda.

Zajímají vás spíše české historické detektivky? Ani u nás není o knihy z tohoto žánru nouze. Králem našich historických románů je rozhodně spisovatel Vlastimil Vondruška, jehož příběhy jsou většinou zasazeny do 13. století. V sérii Hříšní lidé Království českého, kam patří třeba česká historická detektivka Dýka s hadem, Olomoucký bestiář nebo nejnovější Právo první noci, zločiny vyšetřuje královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Cyklus detektivních povídek Letopisy královské komory poté sleduje písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína.

Většina českých autorů historické krimi se ve svých knihách soustředí na příběhy z českého či moravského prostředí. Například Jan Bauer historické detektivky zasadil do 14. století a rudolfinské doby. Nejslavnější jsou jeho díla, která patří do série V tajných službách otce vlasti či Mordy v časech Rudolfa II. Mezi další autory, kteří píší české historické romány a detektivky, patří třeba Stanislav Češka, Naďa Horáková nebo Hana Whitton. Na Slovensku se svými historickými detektivkami z cyklu Stein a Barbarič proslavil Juraj Červenák.