Detektivky z lékařského prostředí

Milujete napětí, ale kromě toho nedáte dopustit ani na bílé pláště? Pak jsou detektivky z lékařského prostředí tím pravým pro vás. Pochybení během chirurgických zákroků, série smrtících infekcí nebo neobjasněná úmrtí dobře prosperujících pacientů? Ačkoli roli detektiva mnohdy přebírá zdravotnický personál, nechybí lékařským detektivkám zločin ani jeho postupné rozuzlení. Vyberte si z široké nabídky našich titulů.   Více
Ačkoli se oficiálně jedná o poměrně mladý žánr, prvky detektivních příběhů můžeme objevit už v Ezopových bajkách a orientálních pohádkách. Za první plnohodnotný krimi příběh je však považována až povídka Vraždy v ulici Morgue, kterou americký spisovatel Edgar Allan Poe napsal ve stylu logické hádanky. Na tu později navázal také anglický autor Arthur Conan Doyle, který proslul zejména příběhy o výstředním detektivovi Sherlocku Holmesovi, jež zásadně ovlivnily podobu detektivního žánru.

Za legendu krimi je dále považována také anglická spisovatelka Agatha Christie, která stvořila postavu detektiva Hercula Poirota nebo slečny Marplové. Velmi významné je také její dílo Deset malých černoušků.

Od té doby prošel detektivní žánr významnými proměnami a dal vzniknout různým odvětvím. Jedním z nich jsou i ony detektivky z lékařského prostředí, které kromě zločinů, jejich motivů a procesu vyšetřování popisují také prostředí nemocnic. Hlavními postavami jsou pak nejčastěji lékaři, zdravotní sestry či pacienti. Příběh se však často točí také kolem studentů medicíny.

A jak vypadá zločin spáchaný mezi bílými plášti? Únosce, sadistické vrahy ani sexuální násilníky spíše nečekejte. Vraždy totiž zpravidla připomínají nehodu anebo se skrývají za špatným zdravotním stavem pacienta. Výjimkou není ani nezdařená operace či neobjasněná smrt uzdravujících se pacientů.

Zřejmě nejvýraznějším autorem těchto detektivek je momentálně vystudovaný lékař Robin Cook, který svou spisovatelskou kariéru odstartoval v roce 1977 knihou s názvem Kóma. Dílo se ihned po vydání stalo bestsellerem. Následovaly například knihy Zákrok, Infekce či nejnovější Šarlatáni. Cookovy příběhy si přízeň většiny čtenářů získaly díky detailnímu a přesnému popisu současné medicíny. A přesto, že se v jeho dílech mnohdy mísí prvky detektivky a sci-fi, děj je velmi realistický.

Reálně působícími příběhy si pozornost čtenářů získal také spisovatel a doktor lékařských věd Michale Palmer, který mnoho let pracoval jako internista a lékař na pohotovosti. Zkušenosti má také s prací s alkoholově či drogově závislými. Známý je například svými knihami Přes mrtvoly, Pacient či Doktor chodí tiše.