Detektivky z lékařského prostředí
Za legendu krimi je dále považována také anglická spisovatelka Agatha Christie, která stvořila postavu detektiva Hercula Poirota nebo slečny Marplové. Velmi významné je také její dílo Deset malých černoušků.
Od té doby prošel detektivní žánr významnými proměnami a dal vzniknout různým odvětvím. Jedním z nich jsou i ony detektivky z lékařského prostředí, které kromě zločinů, jejich motivů a procesu vyšetřování popisují také prostředí nemocnic. Hlavními postavami jsou pak nejčastěji lékaři, zdravotní sestry či pacienti. Příběh se však často točí také kolem studentů medicíny.
A jak vypadá zločin spáchaný mezi bílými plášti? Únosce, sadistické vrahy ani sexuální násilníky spíše nečekejte. Vraždy totiž zpravidla připomínají nehodu anebo se skrývají za špatným zdravotním stavem pacienta. Výjimkou není ani nezdařená operace či neobjasněná smrt uzdravujících se pacientů.
Zřejmě nejvýraznějším autorem těchto detektivek je momentálně vystudovaný lékař Robin Cook, který svou spisovatelskou kariéru odstartoval v roce 1977 knihou s názvem Kóma. Dílo se ihned po vydání stalo bestsellerem. Následovaly například knihy Zákrok, Infekce či nejnovější Šarlatáni. Cookovy příběhy si přízeň většiny čtenářů získaly díky detailnímu a přesnému popisu současné medicíny. A přesto, že se v jeho dílech mnohdy mísí prvky detektivky a sci-fi, děj je velmi realistický.
Reálně působícími příběhy si pozornost čtenářů získal také spisovatel a doktor lékařských věd Michale Palmer, který mnoho let pracoval jako internista a lékař na pohotovosti. Zkušenosti má také s prací s alkoholově či drogově závislými. Známý je například svými knihami Přes mrtvoly, Pacient či Doktor chodí tiše.