Za poslední roky získaly švédské detektivky u českých čtenářů na oblibě a z módní vlny se tak stal uznávaný literární žánr. Může za to nejen mrazivá atmosféra a ponuré případy plné krveprolití, lidských poklesků a psychologických her, ale také charismatičtí hlavní hrdinové, kteří se neohroženě vrhají do boje se zločinem i vlastními démony.
    Více
Pokud jde o nejlepší švédské detektivky, na prvním místě je třeba zmínit průkopníka severské krimi, kterým není nikdo jiný než Stieg Larsson. Tento švédský spisovatel a novinář na stránkách svých knih z trilogie Milénium vdechnul život neohrožené hackerce Lisbeth Salanderové a kontroverznímu novináři Mikaelu Blomkvistovi, kteří si okamžitě získali srdce milionů čtenářů. Jelikož však nestihl plánovanou desetidílnou sérii dokončit, o další tři pokračování se po letech postaral švédský spisovatel David Lagercrantz.

Hypnotizér, Lovec králíků, Lazar nebo třeba Písečný muž. Že vám to připadá jako výčet podivných bytostí? Ve skutečnosti se však jedná o skvělé švédské detektivky, které sledují jednotlivé případy svéhlavého komisaře Joony Liny. Ty má na svědomí manželská dvojice ze Stockholmu, která své detektivní romány píše pod pseudonymem Lars Kepler.

Která další švédská detektivka by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti? Spoustu napětí si čtenáři užijí třeba u případů detektiva Fabiana Riska, které vytvořil švédský spisovatel Stefan Ahnhem. Celá trilogie, kam patří knihy Oběť bez tváře, Devátý hrob a Osmnáct pod nulou, se stala mezinárodním bestsellerem. Mezi oblíbené švédské počiny patří také knihy Monse Kallentofta nebo veleúspěšná kriminální série Arne Dahla, kde hrají hlavní roli vyšetřovatelé Sam Berger a Molly Bloomová.