Norské kriminální příběhy patří v dnešní době k tomu nejlepšímu, co může detektivní žánr čtenářům nabídnout. Ať už se jedná o mrazivou severskou atmosféru, náhled do mysli vrahů a psychopatů, příběhy plné zoufalství a zbytečného krveprolití nebo neohrožené kriminalisty a detektivy, kteří se odhodlaně snaží všechny případy vyřešit a zastavit tak šířící se zlo, na své si zde přijde každý milovník detektivek.
    Více
Sněhulák, Levhart, Červenka nebo třeba Žízeň. Kdo nikdy neslyšel o slavných detektivních případech z pera krále severské krimi Joa Nesbøho, jako by nebyl. Norské detektivky, které mu vynesly okamžitý úspěch a připravily mu zářnou spisovatelskou kariéru, se soustředí na případy osobitého detektiva Harryho Holea. Ten je sice prototypem drsňáka, jenž se snaží vymýtit zlo a na vlastní pěst se vrhá do boje s kriminálníky a psychopaty, nedokáže však vzdorovat vlastním démonům v podobě zoufalství a alkoholového opojení.

Pokud jde o další top severské detektivky, milovníky krimi jistě zaujme také série příběhů z pera Samuela Bjørka. V příbězích s poetickými názvy V lese visí anděl, Sova a Clona se do boje proti zločinu pouští policejní detektiv Holger Munch a vyšetřovatelka Mia Krügerová. Čtenáři tak mohou se zatajeným dechem sledovat, zda se jim podaří objasnit záhadu mrtvých děvčátek houpajících se ve větvích, zda rozluští tajemství mrtvol pokrytých sovím peřím a zda dokáží dopadnout vyšinutého vraha baletky a saxofonisty.

Co se týče dalších norských detektivních skvostů, za pozornost určitě stojí třeba knihy Jørna Liera Horsta, kde záludné případy řeší sympatický vrchní komisař William Wisting, nebo třeba mrazivé romány Marit Reiersgard s názvem Závěje a Boží prst. Čtenářům by neměla uniknout ani záhadná detektivní série Jørgena Brekkeho, v jejímž úvodním dílu s názvem Říše milosti vyšetřovatelé najdou mrtvolu staženou z kůže, či tajuplné příběhy z pera Heineho Bakkeida.