Zapeklité případy plné tajemství, pochybností, psychologických her i drsných konfrontací, charizmatičtí vyšetřovatelé s brilantní myslí a všudypřítomné napětí. To vše a ještě mnohem více čtenářům přináší anglické detektivky, které se proslavily hlavně díky spisovatelům, jako je Agatha Christie nebo Arthur Conan Doyle. Stále však patří k tomu nejlepšímu, co může detektivní žánr literárnímu publiku nabídnout.
    Více
Když někdo zmíní detektivky ze staré Anglie, většině lidí se okamžitě vybaví případy Sherlocka Holmese a jeho věrného společníka Dr. Watsona, které zásadně ovlivnily podobu detektivního žánru. Tyto knihy má na svědomí britský spisovatel Sir Arthur Conan Doyle, jenž sám působil jako soukromý detektiv. Mezi jeho nejznámější díla patří například Studie v šarlatové, Pes baskervillský, Znamení čtyř nebo třeba Údolí strachu.

Královnou anglické detektivky je bezesporu spisovatelka Agatha Christie, která se stala hned po Williamu Shakespearovi nejúspěšnější autorkou všech dob v počtu prodaných výtisků. Tato neobyčejná žena se proslavila především díky svým příběhům, kde detektivní zápletky vyšetřuje puntičkářský belgický detektiv Hercule Poirot či postarší slečna Marplová. A které její knihy patří mezi ty naprosto nejoblíbenější? Čtenáři zbožňují například Deset malých černoušků, ale nedají dopustit ani na příběhy, jako je Vražda v Orient-expresu, Smrt na Nilu, Nemesis nebo Zapomenutá vražda.

Své místo mezi nejlepšími autory anglických detektivek si vydobyl také britský žokej, novinář a spisovatel Dick Francis. Ten se proslavil především díky detektivním příběhům z dostihového prostředí, kde pokaždé vystupuje hrdina, který má něco společného s tímto sportem. Mezi nejznámější patří romány Rozkazem, V nemilosti nebo Poslední šance, v nichž hlavní roli hraje vyšetřovatel Sid Halley, jehož dostihovou kariéru ukončilo nepříjemné zranění.

Němý křik, Ďábelské hry, Otevřený hrob nebo Zlámané kosti. To vše jsou názvy populárních románů z pera spisovatelky Angely Marsonsové, kde hlavní roli hraje vyšetřovatelka Kim Stoneová. Že jste o těchto knihách nikdy neslyšeli? V tom případě vězte, že patří mezi to nejlepší, co může v dnešní době anglická detektivka čtenářům nabídnout. Za pozornost dále určitě stojí i knihy P. D. Jamesové, kde vystupuje básník a detektiv Adam Dalglies, nebo jakákoliv detektivka z anglického venkova z pera Ann Grangerové.

Pokud jde o nejlepší anglické detektivky současnosti, určitě nesmíme opomenout ani díla slavné J. K. Rowlingové, která při psaní knih s kriminální tematikou vystupuje pod pseudonymem Robert Galbraith. Případy soukromého detektiva Cormorana Strikea s názvem Volání kukačky, Hedvábník, Ve službách zla a Smrtící bílá čtenářům rozproudí krev v žilách a donutí je až do poslední minuty v napjatém očekávání sledovat, jak to všechno vlastně dopadne.