Knihy o upírech a vlkodlacích

Špičaté zuby, bledý vzhled a nezkrotná touha po lidské krvi, nebo zvířecí síla a drápy tak ostré, že by jimi bylo možné rozsápat něčí hruď? Ačkoli upíři a vlkodlaci svůj největší boom zažili už v minulých letech, jsou mezi čtenáři stále velmi oblíbení. Stejně dobře ale dokáží fanoušky fantasy i rozdělit.
    Více
Variací příběhů, ve kterých je na upíry a vlkodlaky možné narazit, je mnoho. Od klasiky, jakou je Drákula, až po novodobější tvorbu určenou pro mládež, zejména pak pro dívky. Velkou popularitu knihám o upírech a vlkodlacích v tomto ohledu přinesla americká spisovatelka Stephenie Meyerová, která se proslavila romantickou fantasy ságou Stmívání.
V té kromě upírů a vlkodlaků hraje podstatnou roli také romantická linka. Autorka zde oba druhy nadpřirozených bytostí ukazuje v lidštější podobě, nejedná se tedy o čistě krvelačné vraždící stvůry, ale o postavy, které jsou schopny cítit veškeré emoce.

Podobně svět upírů zobrazuje také spisovatelka Richelle Meadová, která stojí za vznikem série s názvem Vampýrská akademie. Tyto upíří knihy vypráví o studující dhampýrce Rose, které v žilách koluje krev lidí i upírů. Svůj život navíc hodlá zasvětit ochraně princezny Lissy. Má to však jeden háček. Aby ji zachránila před nebezpečím, bude muset obětovat to, co jí je opravdu vzácné. Bude se muset vzdát své jediné lásky.

V prostředí akademie se pak nachází i hrdinové Školy noci, kterou navštěvuje také šestnáctiletá upírka Zoey. Tu bohyně Nyx obdařila speciálními schopnostmi, a tak se kromě problémů s kluky a spolužáky, jež řeší každá dívka jejího věku, musí vypořádat i s vlastní silou. Mezi další oblíbené romantické knihy o upírech patří také Upíří deníky, které se do podvědomí mnoha čtenářů dostaly až na základě stejnojmenného seriálu.

Čtenáři, kteří více než romanci holdují hororu a temné atmosféře, určitě ocení spíše sérii Pravá krev, kde jsou upíři zobrazováni tak, jak je většina lidí vnímala dlouho před tím, než se autoři fantastických příběhů o upírech začali soustředit na romantické příběhy pro mládež. Další ze sérií, ve kterých upíři stále nahánějí strach, jsou Upíři z Chicaga od autorky Chloe Neill anebo sága Anita Blakeová, lovec upírů, kterou napsala Laurell K. Hamilton. Pro děti a mládež je pak určena vícedílná publikace Upíří internát od německé autorky Dagmar H. Muellerové.

Komu se více než příběhy o upírech líbí knihy, ve kterých vystupují vlkodlaci, a zároveň mu nevadí ani přítomnost romantické linky, určitě by neměl minout světový bestseller z roku 2009 jménem Vlci z Mercy Falls. Tato fantastická série určená pro mládež vypráví o Grace fascinované vlky, kteří pobývají za domem jejích rodičů. A pak je tu Sam, který žije dvojí život. Zatímco zimu tráví se svojí smečkou, v létě může být na pár měsíců člověkem.

Kolem smečky vlkodlaků se pak točí také série s názvem Alfa a Omega, za jejímž vznikem stojí americká autorka Patricia Briggsová. Ta mimo jiné napsala také temnou fantasy ságu Mercedes Thompsonová, ve které kromě upírů a vlkodlaků vystupují i jiné nadpřirozené postavy.