Ačkoliv lidstvo již zažilo obrovské množství válečných konfliktů a krvavých bitev, mezi nejhorší okamžiky našich dějin se bezesporu řadí druhá světová válka. Není proto divu, že se toto téma stalo vděčným námětem pro různá literární či televizní zpracování. Ať už se zajímáte o historická fakta, skutečné příběhy z koncentračních táborů nebo třeba osudy vojáků, kteří bojovali za své přesvědčení, máme pro vás několik tipů na nejlepší knihy o druhé světové válce.   Více
Pokud hledáte ucelené informace o tomto strašlivém válečném konfliktu, sáhněte třeba po knize Druhá světová válka z pera Vladimíra Nálevky. Ta přináší popis historických událostí, ničivých bitev a každodenního utrpení, jež s sebou válka přinesla. Podobně koncipované jsou poté i publikace Druhá světová válka či Druhá světová válka 1939-1945.

Pro všechny, které zajímá, jak vlastně k jednomu z největších válečných konfliktů v dějinách došlo a jak nacisté postupně budovali Třetí říši, bude jistě zajímavá také kniha Historie SS. Vše o nacistické státní policii se dozvíte v díle Lucase Saula s názvem Gestapo a jedinečný vhled do světa nejvyšších nacistických pohlavárů pak nabídnou knihy o 2. světové válce, jako je Tajný život nacistů nebo publikace Muži kolem Hitlera.

Situaci v letech 1939-1945 čtenářům skvěle přiblíží také obrazové encyklopedie Druhá světová válka a Druhá světová válka v dokumentární fotografii. Jestliže hledáte spíše nějakou netradiční publikaci, sáhněte raději po knize Třetí říše ve 100 objektech. Ta se soustředí na příběhy všedních i unikátních předmětů a staveb z doby, kdy v Německu vládl nacistický režim.

Spousta publikací se věnuje přímo nechvalně proslulému vůdci německé říše. Jeho kompletní životopis nazvaný jednoduše Hitler sepsal třeba Joachim Fest. Americký psychiatr Walter C. Langer se poté pokusil sestavit psychologickou analýzu tohoto muže, kterou dnes na pultech knihkupectví můžete najít pod názvem Mysl Adolfa Hitlera. Obrazový průvodce Hitler: Tváře diktátora pak přináší fotografie, které pořídil jeho osobní fotograf Heinrich Hoffman.

Mezi nejčtenější knihy z 2. světové války patří dozajista romány s tematikou holokaustu. Všechny důležité události spojené s pronásledováním Židů přehlednou formou mapuje třeba publikace českého historika Františka Emmerta, která se nazývá Holocaust. Najdete v ní i více než dvě stovky unikátních fotografií a reprodukcí dobových dokumentů.

V posledních letech jako by se s kvalitními knihami o 2. světové válce roztrhl pytel. K nejčtenějším patří příběhy Tatér z Osvětimi, Mengeleho děvče, Ženy z bloku 10, Osvětimská ukolébavka, Osvětimský orchestr, Je-li toto člověk, Střepy života či Účetní z Osvětimi. Velkého ohlasu se však dočkala i kniha Narodili se, aby přežili z pera Wendy Holdenové. Téma koncentračních táborů, a to nejen těch známých z 2. světové války, poté zkoumá také Andrea Pitzerová v knize Jedna dlouhá noc.

Spousta čtenářů vyhledává také knihy o letcích z 2. světové války. Zaujmout by vás mohla třeba kniha Českoslovenští letci v RAF, kterou má na svědomí Miloslav Pajer. Podrobnosti o stíhačkách, bombardérech a bitevních i průzkumných letadlech přináší publikace Bojová letadla: druhá světová válka a dramatické příběhy letců 33. bombardovací skupiny USAF najdete v knize Pekelní andělé.

O tom, jak druhá světová válka ovlivnila tehdejší Československo pojednávají třeba knihy Protektorát Čechy a Morava 1939-1942, Gestapo v Čechách či Sudety krásné i bouřící. Románové zpracování atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha poté přináší Jiří Šulc v publikaci s názvem Dva proti říši a podrobnosti o postupujícím holokaustu najdete v knize Dopisy z Prahy 1939-1941.