Běhání je jedním z nejoblíbenějších sólových sportů. Může za to bez pochyb mimo jiné i rozmanitost, kterou tento sport nabízí. Kromě dobrých bot k němu totiž nutně nepotřebujete speciální drahé vybavení. Jde se mu navíc věnovat v podstatě kdekoliv a kdykoliv a začít ze dne na den. S motivací i správnou technikou vám může pomoci mnoho různých publikací. Běhu se navíc věnuje mnoho knih i z pohledu profesionální přípravy a s touto aktivitou se pojí i spousta zajímavých příběhů sportovců, kteří pokořili nejen ultramaratony a jiné závody, ale i sami sebe.
    Více
Během ku zdraví je jedno ze základních hesel sportu. Velmi dobře zpracovanou knihou, která pomůže i úplnému začátečníkovi a nabídne mu cestu až k ultramaratonu, je kniha Běhej, mami, běhej. Poradí vám s vybavením i začleněním běhání do rušného života. S běháním jako způsobem, jak si zlepšit fyzičku a zbavit se přebytečných kil, poradí i publikace Běhej a hubni.

Pro začátečníky je vhodné přečíst si i knihu o běhání Jak běhat, která poradí s technikami běhu, stravou i vybavením. Šikovná je také vtipně zpracovaná publikace Z lehu k běhu. Dále je tu pro vás příručka Běhej s námi od časopisu Marianne. Pro nováčky i pokročilé je vhodná kniha Opřete se do běhání, kterou připravila mistryně světa v kickboxu Christine Theissová.

Specifickým a velmi užitečným rádcem pro těhotné ženy, které chtějí zůstat aktivní a ve formě právě i během těhotenství, je kniha Těhu v běhu. Pro majitele psů je určená kniha Běhej se psem a myslí se i na běžce, kteří milují Nordic running. Dále je zde i kniha o běhání pro milovníky přirozeného pohybu bez bot. Ti si mohou počíst a dozvědět se nové informace v knize Bosé běhání. Zajímavý přístup k běhu nabízí také kniha ChiRunning, která čtenářům poskytuje spíše meditativní pohled.

Pokud chcete knihu, která se běhu věnuje z profesionálního hlediska, bude pro vás vhodná publikace odborníka na běh Miloše Škorpila, která se jmenuje Škorpilova škola běhu. Dále tento autor napsal i titul Běžecká bible Miloše Škorpila. Pro přípravu na vytrvalostní běh je šikovná kniha o běhání Základy ultramaratonského tréninku.

Jestli je vaším cílem právě ultramarton, bude se vám hodit i kniha o běhání Ultra a dál. Trochu samostatnou kapitolou o přípravě na ultramaraton je kniha Jez a běhej, ve které autor a běžec Scott Jurek popisuje svou cestu za pomoci veganských receptů, které v knize také naleznete. Od tohoto běžce si můžete přečíst i knihu Na sever, ve které popisuje svou cestu Appalačskou stezkou.

O zajímavých životech běžců se můžete dozvědět například v publikaci Králové silnice. Dobré čtení přináší také knihy o běhání, jako je například publikace Zrozeni k běhu, kniha Stopy v oblacích nebo titul Takoví normální hrdinové. V nich si můžete přečíst portréty slavných běžců a jejich příběhy. Zkušenostem a zážitkům krosového běžce a skialpinisty Kiliana Jorneta se věnuje publikace Běhej, nebo zemři. Dechberoucí je také pátrání po tajemství nejrychlejších lidí planety, o kterém se můžete dočíst v knize Běhání s Keňany.