Láska se řadí mezi ty nejdůležitější pocity, s nimiž se člověk v životě setká, a může mít mnoho různých podob. Tato skutečnost se skvěle odráží nejen na filmových plátnech, ale také na stránkách románů s LGBT tematikou. Pokud se i vy chcete ponořit do některého z těchto příběhů, mohly by se vám líbit naše LGBT knihy.   Více
Pokud jde o knihy LGBT, velkou pozornost si v poslední době získal třeba román Skleněný pokoj, který má na svědomí spisovatel Simon Mawer. Ten je inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat a na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Díky tomu, že skvěle dokázal zachytit tehdejší dobu, byl roku 2009 nominován na prestižní cenu The Man Booker Prize.

Mezi nejlepší LGBT knihy se jistě řadí také román Dej mi své jméno, jehož filmová verze si získala přízeň milionů diváků po celém světě. Jedná se o příběh nečekané a silné lásky mezi dospívajícím Eliem a o několik let starším Oliverem, jenž se odehrává ve vile na italské Riviéře. Zatímco oba mladíci opatrně prozkoumávají své intenzivní pocity, jednoho večera mezi sebou objeví naprostou důvěrnost.

Oblíbený LGBT román pojmenovaný Oba na konci zemřou má na svědomí spisovatel Adam Silvera. Jeho děj se soustředí na osudy Matea a Rufuse, kterým po půlnoci zazvoní telefon, z něhož se dozví, že tento den bude jejich posledním. Ačkoliv se chlapci zpočátku neznají, rozsudek smrti je brzy svede dohromady a vydají se společně na své poslední dobrodružství.

LGBT tematika se v posledních letech čím dál víc objevuje také v young adult literatuře. Jedním z největších objevů na tomto poli se stala kniha Becky Albertalli jménem Probuzení Simona Spiera, která vypráví příběh chlapce, jenž před spolužáky tají, že je gay. A jelikož měla tato kniha obrovský úspěch, brzy se dočkala také pokračování v podobě románu Holka mimo rytmus, jehož hlavní hrdinkou je bisexuálka Leah.

Na české literární scéně si pozornost LGBT komunity získal také mladý spisovatel Theo Addair. Jeho kniha Muffin a čaj vypráví o dvou šestnáctiletých spolužácích, kteří snad ani nemohou být rozdílnější, ale přeci jen si k sobě nakonec najdou cestu. Příběh Daniela a Kita poté pokračuje v románu Koláčky a spiklenci.

Homosexualita a sadomasochistické praktiky jsou hlavním tématem třeba v románu úspěšného amerického spisovatele Johna Irvinga, který se nazývá V jedné osobě. Velmi populární je pak i kniha Dánská dívka, román Dělám si to sám, básnická sbírka Ona je ten tragický typ… či sbírka povídek s názvem Buzíčci.

Jestliže máte rádi grafické romány, i pro vás máme jeden zajímavý tip. Tím je kniha Srdcerváči z pera Alice Osemanové, která vypráví příběh přemýšlivého Charlieho a veselého Nicka. A pokud si tuto knihu oblíbíte, nenechte si ujít ani druhý a třetí díl.