Sexualita přestává být tématem, o kterém se mluví jen za zavřenými dveřmi, a naopak začíná postupně prosakovat do literatury. Proto není divu, že se sem v různých podobách přirozeně promítá i homosexualita. V kategorii gay knihy se proto objevují díla autorů, kteří svou homosexualitu veřejně přiznali, ale naleznete zde například i různou beletrii zaměřenou na tuto problematiku a další knihy s gay tematikou.
    Více
Snad nejznámějším dílem, ve kterém hraje svou roli homosexualita, je Obraz Doriana Graye. Tento román napsal slavný homosexuální autor Oscar Wilde. Jelikož sám prožíval emoce i trápení spojené s touto sexualitou, patří dodnes mezi nejlepší spisovatele, kteří kdy psali knihy s gay tematikou. Gay knihy dokáže uchopit i známý autor John Irving, jak ukázal v románu V jedné osobě. Pro Irvinga je toto téma netypické, o to víc je ale četba této knihy dechberoucí, a to tím víc, že je příběh vyprávěný v první osobě.

Gay literatura je skvěle představena v románu Já, Simon. Věnuje se příběhu šestnáctiletého chlapce, který ještě není připraven přiznat světu, že je gay. Simon se musí poprat s problémy, které mu přinese vydírání a touha poznat tajemného chlapce, se kterým si Simon vybudoval silné pouto díky e-mailům, které si psali. Gay kniha Dej mi své jméno bravurně představuje vášeň, strach, posedlost i fascinaci dvou lidí, kteří nejsou na zjištění spojená s jejich sexualitou připravení. Na základě tohoto románu vznikl i stejnojmenný film.

Bez obalu se na touhu po něžné lásce, intimitě, ale i násilí a nemoci AIDS můžete podívat díky knize Shopping and Fucking. Tato gay kniha vznikla koncem devadesátých let minulého století a pomohla tak nastolit homosexualitu jako důležité a relevantní společenské téma. Podobně bez servítek se na život gayů dívá i román Malý život. Za pozornost stojí také první český otevřeně erotický román Vesnický závod.

Zajímavá kniha gay povídek je pak dílo jménem Buzíčci. V ní se můžete ponořit do mnoha různých příběhů, které jsou vyprávěny různými styly a žánry. I přes tuto rozmanitost povídky spojuje právě téma homosexuality. Velmi netradičně pojatým dílem gay literatury je kniha Pražská buzna, která původně byla patnáct let psaným deníkem od doby coming outu až po krizi středního věku.
 
Mezi gay knihy nesmíme zapomenout zařadit i publikace jako Kámasútra pro gaye, která pomůže zaměřit se na ty nejzákladnější a nejnutnější lidské potřeby. Téma sexuality představí odbornějším pohledem kniha Sexualita a sexuální identita.