České pohádky pro děti

Snad každý s láskou vzpomínáme na pohádky, které nám četli a vyprávěli rodiče i prarodiče. Obzvlášť ty naše české se zaryly do paměti nejsnáze. Ať už jste milovali spíše Ferdu Mravence nebo Dášeňku, potěšení z pohádek je potřeba přenášet i na další generace. České pohádky zkrátka patří k dětství a tvoří základ krásných společných rodinných chvilek.
    Více
Když se bavíme o českých pohádkách, měli bychom si nejprve připomenout naprosté klasiky tohoto žánru. Mezi nejlepší české pohádky pro děti rozhodně patří například Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka, které můžete pro dobré usínání pustit dětem v audio podobě. Nesmíme zapomenout ani na druhého bratra Karla Čapka, který kromě skvostných dramat napsal krásný příběh pro děti s názvem Dášeňka čili život štěněte. Ale pozor, vaše ratolesti pak totiž možná také zatouží po vlastním štěňátku.

Jedním z nejznámějších kabrňáků je i nezapomenutelný Ferda Mravenec. Knížka Ferdy Mravence představuje souborné vydání tří knih Ondřeje Sekory o tomto pracovitém šikulovi. České pohádky také krásně reprezentují Broučci od Jana Karafiáta, kteří se dočkali mnoha různých vydání. Mezi ta nejkrásnější však rozhodně patří knížka s ilustracemi Jiřího Trnky.

Krásné ilustrace společně s příběhy se snoubí i v dalších dílech. Mezi ne patří například klasické české pohádky v souboru s názvem Bylo nebylo od Boženy Němcové s ilustracemi ikonické Heleny Zmatlíkové. Ta ilustrovala i další krásné vyprávění pojmenované Z deníku kocoura Modroočka.

Dalším významným autorem, který pomohl formovat nejkrásnější české pohádky pro děti, je Jiří Kahoun. Tento muž vytvořil známé včelí medvídky, s nimiž se vaše ratolesti mohly seznámit také na televizních obrazovkách. Příběhy o Čmeldovi a Brumdovi můžete předčítat dětem z knížek Včelí medvídci od jara do zimy a Příhody včelích medvídků.

Jiří Kahoun má ale na svědomí i další zajímavé počiny pro děti. Pokud vám včelí medvídci učarovali, sáhněte i po jiných knihách tohoto autora. Doporučit můžeme jeho české pohádky, jako jsou Bráška je taky ježek z roku 2017, Chumelení z roku 2018, a nebo ještě novější Zvířátka z malinové paseky z roku 2019. Mezi krásné moderní české pohádky patří i kniha Vílí býlí z roku 2017, která děti provede krásným světem víl, skřítků a léčivých bylin.