Slušné chování představuje jednu z nejcennějších věcí, které mohou rodiče své děti naučit. Jak ale nejmenším základy etikety předat? S tím vám pomohou naše ilustrované publikace, které dětem hravou formou vysvětlí, jak se správně chovat v nejrůznějších situacích. Mezi nejoblíbenější patří třeba Špačkova etiketa pro děti, která tvoří sérii Dědečku, vyprávěj, nebo kniha etikety pro malé děti: Edo! Ty NEPOSEDO! od autorek Romany Suché a Pavly Estrychové.   Více
Ačkoliv na pultech knihkupectví najdete spoustu zajímavých titulů, které se věnují základům slušného chování pro nejmenší, na tomto poli u nás vyniká především oblíbený spisovatel, pedagog a popularizátor společenské etikety Ladislav Špaček. Etiketa pro děti v jeho podání vychází jako cyklus knih s názvem Dědečku, vyprávěj, který svými ilustracemi doplnily Jana Fernandes a Sylva Francová.

V prvním dílu s názvem Dědečku, vyprávěj: Etiketa pro kluky a holčičky od 3 let se poprvé objeví děvčátko jménem Viktorka a její moudrý, trpělivý a laskavý dědeček. Ten dívenku pomocí pohádkových příběhů postupně zasvětí do tajů etikety a zároveň poradí rodičům, jak v dětech pěstovat ohleduplnost, obětavost i lásku k okolnímu světu. Následuje kniha Dědečku, ještě vyprávěj, kde Viktorka s dědečkem prožívá zajímavé příhody a učí se, jak se správně zachovat v různých situacích.

Pro děti od 6 let je poté určeno pokračování s názvem Dědečku, už chodím do školy. To se soustředí především na zajímavé podněty a otázky, které malým školákům nedají spát, a zároveň pomáhá rodičům nenásilnou formou rozvíjet dobré vlastnosti svých potomků. Prozatím poslední je poté kniha Dědečku, vyprávěj o světě, kde se Viktorka s dědečkem vypraví na cestu po pěti evropských zemích a společně se dozvídají o jejich historii, jazycích, národních jídlech i nejdůležitějších tradicích.

Další zajímavou sérii knih o etiketě pro děti připravil Ladislav Špaček společně s Jiřím Chalupou. Hlavním hrdinou těchto příběhů je Mistr E, který působí jako poradce krále Jarouše VI. z Království Etikety. Během svého prvního dobrodružství s podtitulem Pohádková etiketa se pouští do boje se zlým černokněžníkem, který způsobil, že všichni obyvatelé zapomněli na zásady slušného chování.

Pokračování pojmenované VELMistr E malé čtenáře naučí, jak se zachovat při setkání se lží, agresivitou, žalováním, ale i nemocí v rodině. Poslední kniha s názvem VELMistr E a ztracená šifra dokonalosti poté doplní dětem jejich znalosti etikety o další důležité poznatky. Základní pravidla slušného chování zároveň doprovází spousta humorných příběhů a vtipných ilustrací.

Pravidla etikety pro děti najdete také v roztomilé publikaci s názvem Umíš se chovat správně? Ta malým čtenářům přináší zábavný kvíz, pomocí kterého mohou otestovat své znalosti slušného chování. Aby toho nebylo málo, podobně koncipovaná je také kniha Umíš se chovat bezpečně?, která hravou formou zkontroluje, zda děti dávají pozor na to, aby svým chováním neohrozily sebe ani ostatní.

V době, kdy většina dětí umí ovládat počítače a chytré telefony lépe než dospělí, se určitě hodí i kniha Netiketa: Dobré mravy na internetu. Ta naučí děti pohybovat se ve virtuálním světě a současně se v něm chovat taktně. Zároveň se soustředí na téma bezpečí, srozumitelnou formou vysvětluje základy etikety při blogování a psaní příspěvků na sociálních sítích, ale poukazuje i na rizika kyberšikany a způsoby, jak tento problém v případě nouze řešit.