Dospívání není snadný proces, a to jak po psychické, tak po fyzické stránce. Děti si během něj procházejí obrovskými změnami, jejichž smysl mnohdy ani nechápou, ale zároveň se o nich stydí s dospělými mluvit. Dívky trápí menstruace a rostoucí prsa, chlapce zase houstnoucí ochlupení a otázky ohledně masturbace. U obou táborů se navíc objevuje první zájem o opačné pohlaví a s ním spojená problematika sexu. Aby pro ně byl celý proces dospívání co možná nejjednodušší, vznikla celá řada publikací, které se jednotlivými tématy zabývá podrobně a do hloubky.
    Více
Jak se miminko dostane do bříška? Jak přijde na svět? A funguje to stejně i u zvířat? Otázky kolem sexuality nemívají jen dospívající puberťáci, ale také malé děti ve věku od 4 do 6 let. Informovat je o tom, jak to v tomto ohledu chodí, ale může být pro rodiče opravdový oříšek. Takto malým dětem by totiž některé informace měly zůstat utajené, aby neměly negativní vliv na jejich psychický vývoj.

Tomuto faktu je přizpůsobená například první kniha o sexu pro děti s názvem Mluvíme o sexu, která malým dětem podává správné a filtrované informace týkající se rozdílů mezi pohlavími, sexu a rozmnožování i těhotenství. Trochu jiné otázky ohledně těchto témat pak mívají i děti ve věku od 7 do 9 let. Pro ty je určené druhé pokračování stejnojmenné knihy. Zatím poslední díl pak otázky a odpovědi upravuje tak, aby co nejvíce pomohly puberťákům ve věku 10 až 13 let.

Pro děti jsou dále určeny například publikace Moje první knížka o sexu, Jak jsem přišel na svět, Odkud přicházejí děti? Pojďme si povídat o sexu, Mluvme s dětmi o sexu či Děti a jejich sexualita. Za poněkud kontroverzní publikaci je pak považováno dílo Co to tam mám?

Mezi populární knihy o sexu pro děti a dorost pak patří také (Téměř) tajný průvodce dospíváním, Jak přežít svou vlastní pubertu či Průvodce stresem pro náctileté, který kromě sexu a vztahů řeší také to, jak zvládnout zkoušky, deprese, sociální média, kyberšikanu či poruchy stravování.
Vzhledem k tomu, že se dospívání chlapců a dívek v mnohém liší, vznikla také celá řada publikací zaměřených vždy na jedno pohlaví. O změnách týkajících se chlapců vypráví třeba kniha s názvem Otázky a odpovědi pro kluky, která se dotýká témat, jakými jsou tělesné změny, problémy s láskou či antikoncepce. Mladí čtenáři s ní zabrousí také k hodnotě vztahů, potratům či pornografii.

Stejné téma jen ve formě připomínající komiks řeší publikace s názvem Desatero pro kluky, která představuje pokračování oblíbené naučné série obsahující knihy Co se od kamarádek nedozvíš o sexu, líčení i zdraví a Jak děti přicházejí na svět. Informace, na které se kluci neodváží zeptat svých kamarádů, sourozenců a rodičů pak řeší kniha Dospívání kluků, 1000 chlapeckých otázek, Vše o dospívání pro kluky či Na co se ptají kluci?

Zmatené ohledně dospívání mohou být i dívky. Pro ty, které se na intimní otázky stydí zeptat, jsou určeny knihy 1000 dívčích otázek, Otázky a odpovědi pro holky a publikace Dospívání dívek, ve které autorka otevřeně mluví o všech tělesných změnách, které provázejí období puberty. Mladým čtenářkám tak pomůže vyznat se ve vlastních pocitech, pochopit procesy, které se v jejich těle momentálně dějí, a nakousne také kontroverzní témata, jakými je ženská masturbace či homosexualita.

A vzhledem k tomu, že k dívčímu dospívání neodmyslitelně patří i menarché neboli první menstruace, vznikají i díla na toho téma. Publikace s názvem Požehnání, ne prokletí je určena jak pro dívky, které očekávají svou úplně první periodu, tak pro jejich matky. Ty by podle autorky dospívajícím ženám měly vysvětlit, že ačkoli umí být menstruace pořádně otravná, ve skutečnosti se nejedná o prokletí, ale o dar, který jim samotným jednoho dne umožní stát se matkami. Mimo to kniha obsahuje také praktické rady, jak dceři pomoci, aby si poradila s výkyvy nálad, menstruačními bolestmi či otázkou antikoncepce