Pokud cítíte, že potřebujete zpomalit, naučit se vnímat přítomný okamžik nebo si jen přečíst něco lyrického, je poezie to pravé ořechové. Česká poezie nabízí širokou škálu autorů od klasického Nezvala, Seiferta nebo K. H. Máchy až po Petra Borkovce či Radka Malého.
    Více
Když se řekne česká poezie, většinu lidí napadne jako jeden z prvních Karel Hynek Mácha. Jeho nejslavnější dílo Máj je lyrickoepická báseň, kterou mnozí považují za vrchol autorovy tvorby. Na e-shopu je ale k dispozici také svazek Básní, obsahující autorovy prvotiny i německy psané básně.
 
Dalším známým autorem je Jaroslav Seifert. Jeho krásná sbírka básní Chlapec a hvězdy ovlivnila především mladé publikum. Velice oblíbeným dílem je určitě i kniha Na vlnách TSF. Sbírka Jaroslava Seiferta a Karla Teigeho se dá zařadit do uměleckého období nazývaného česká meziválečná poezie, jelikož vznikla v době uměleckého sdružení jménem Devětsil. Kniha poprvé vyšla v roce 1925, tedy v první polovině 20. století. Je dostupná i v anglickém znění.
 
Pro mnoho maturantů je naprosto zásadním dílem Kytice od Karla Jaromíra Erbena, která většinou bývá jedním z dvaceti děl u maturitní zkoušky. Ta obsahuje 13 balad inspirovaných lidovou slovesností, které poukazují na hodnotu mezilidských vztahů.
 
K oblíbeným českým autorům se řadí také Vítězslav Nezval. Jeho básně u nás vyšly ve třech svazcích, přičemž Básně I obsahují Nezvalovy knihy především z období poetismu, jako jsou například Most, Pantomima, Básně na pohlednice, Nápisy na hroby, Diabolo, Blíženci, Židovský hřbitov, Básně noci, Signál času a Pět prstů. Básně II obsahují věci z jeho tvůrčího období v době surrealismu a Básně III obsahují směs jak meziválečných textů, tak i české poezie po roce 1945.
 
Česká meziválečná poezie má v literatuře velké zastoupení. Například Konstantin Biebl a jeho exotická tvorba rozhodně stojí za přečtení. Za nás doporučujeme knihu Dobrodruh nebo první soubornou edici jeho tvorby obsahující téměř všechny jeho Básně.
 
Zajímavým počinem z české poezie je také kniha Poštou havraní, která reaguje na obrazy Pavla Čecha pomocí básní od Radka Malého. Za zmínku stojí i další kniha Radka Malého jménem Listonoš vítr, která získala cenu Magnesia Litera v kategorii kniha pro děti a mládež a je opět ilustrována Pavlem Čechem.
 
Česká poezie má samozřejmě zastoupení i pro dětské čtenáře. Kromě již zmíněného Radka Malého, který se věnuje především literatuře pro děti a mládež, můžeme zmínit také České Vánoce Josefa Lady od Michala Černíka nebo knihu Aprílová škola od Jiřího Žáčka.