Česká poezie
Více
Dalším známým autorem je Jaroslav Seifert. Jeho krásná sbírka básní Chlapec a hvězdy ovlivnila především mladé publikum. Velice oblíbeným dílem je určitě i kniha Na vlnách TSF. Sbírka Jaroslava Seiferta a Karla Teigeho se dá zařadit do uměleckého období nazývaného česká meziválečná poezie, jelikož vznikla v době uměleckého sdružení jménem Devětsil. Kniha poprvé vyšla v roce 1925, tedy v první polovině 20. století. Je dostupná i v anglickém znění.
Pro mnoho maturantů je naprosto zásadním dílem Kytice od Karla Jaromíra Erbena, která většinou bývá jedním z dvaceti děl u maturitní zkoušky. Ta obsahuje 13 balad inspirovaných lidovou slovesností, které poukazují na hodnotu mezilidských vztahů.
K oblíbeným českým autorům se řadí také Vítězslav Nezval. Jeho básně u nás vyšly ve třech svazcích, přičemž Básně I obsahují Nezvalovy knihy především z období poetismu, jako jsou například Most, Pantomima, Básně na pohlednice, Nápisy na hroby, Diabolo, Blíženci, Židovský hřbitov, Básně noci, Signál času a Pět prstů. Básně II obsahují věci z jeho tvůrčího období v době surrealismu a Básně III obsahují směs jak meziválečných textů, tak i české poezie po roce 1945.
Česká meziválečná poezie má v literatuře velké zastoupení. Například Konstantin Biebl a jeho exotická tvorba rozhodně stojí za přečtení. Za nás doporučujeme knihu Dobrodruh nebo první soubornou edici jeho tvorby obsahující téměř všechny jeho Básně.
Zajímavým počinem z české poezie je také kniha Poštou havraní, která reaguje na obrazy Pavla Čecha pomocí básní od Radka Malého. Za zmínku stojí i další kniha Radka Malého jménem Listonoš vítr, která získala cenu Magnesia Litera v kategorii kniha pro děti a mládež a je opět ilustrována Pavlem Čechem.
Česká poezie má samozřejmě zastoupení i pro dětské čtenáře. Kromě již zmíněného Radka Malého, který se věnuje především literatuře pro děti a mládež, můžeme zmínit také České Vánoce Josefa Lady od Michala Černíka nebo knihu Aprílová škola od Jiřího Žáčka.