Milostná poezie

Milostná poezie je spojována jak s klasickými autory, tak i s novými literárními objevy z posledních let. Najděte si chvíli a ponořte se do knih, kde láska ožívá všemi možnými způsoby. Níže přinášíme pár tipů na ty nejlepší sbírky, které by vám rozhodně neměly uniknout.
    Více
Když se řekne milostná poezie, většinu lidí napadne jako jeden z prvních Karel Hynek Mácha. Jeho nejslavnější dílo Máj je lyrickoepická báseň, kterou mnozí považují za vrchol autorovy tvorby. Na e-shopu je k dispozici v několika vydáních.
 
Borůvkový vrch je  kniha Jana Blaštíka, který je známý také jako autor hudebních textů. Básně jsou především lyrické a ukazují nám touhu, okouzlení, radost, ale i smutek mezi mužem a ženou. Zároveň jsou doplněny o křehké perokresby Zuzany Blaštíkové.
 
Další zajímavou knihou z milostné poezie je Milostín od Karla Vůjteka, který vydal známé básnické sbírky jako Řetízkový kolotoč, Takové noci takové dny nebo Báseň pro soprán. Oblost těla od Josefa Tomáše zase nabízí pohled zamilovaného muže a ženy, kteří prochází láskou stejně tak, jako životem samotným – s nadějí, radostí i smutkem, a nakonec se smířením.
 
Básnická sbírka Ona má křídla od Petra H. Batěka, kerý byl mimo jiné i bubeníkem ve skupině The Doors revival, nám ukazuje jeho něžnou a lyrickou stránku. I přes to, že je to autorova básnická prvotina, dokáže nabídnout lásku ve všech možných podobách a jemně nám naznačuje, jak je důležité milovat bezpodmínečně.
 
Velice známá sbírka Sto sonetů Lauře od slavného italského básníka Francesca Petrarcy rozhodně také patří do milostné poezie. Krásná Laura byla jeho platonickou láskou a životní inspirací pro jeho celoživotní tvorbu. Tato poněkud starší básnická sbírka se dodnes těší velké oblibě.
 
Tma mezi hvězdami je oproti sbírce předchozí novým literárním počinem. Autorem je Atticus, který si získal svou instagramovou poezií přízeň milionů fanoušků po celém světě. Po první knize Láskou ji nespoutáš přichází tedy další bestseller, tentokrát pojmenovaný Tma mezi hvězdami. V něm autor opět objevuje a zkoumá lidské úspěchy i pády, nové vztahy ale i mučivou samotu, která následuje.
 
Pokud byste chtěli potěšit svou drahou polovičku na sv. Valentýna, doporučujeme knihu s názvem Slovník lásky. Jedná se o minimalistickou sbírku, ve které je příběh vyprávěn pouze pomocí hesel a přezdívá se jí „bittersweet love story“. Dalším tipem jsou Milostné dopisy slavných mužů, které jsou známé ze seriálu Sex ve městě, kde je předčítá Carrie Panu Božskému. Naleznete zde dopisy od osobností jako byl Winston Churchill, Mark Twain, F. Scott Fitzgerald, Franz Kafka, Vincent Van Gogh nebo Voltaire.