Nade vše milujete fantasy příběhy, ale při výběru literatury se zároveň raději držíte v domácích vodách? Pokud hledáte české tituly, kde nebude nouze o nadpřirozeno, magii a další zajímavé fantastické prvky, jste tu správně. Nabízíme vám totiž tipy na ty nejlepší české fantasy knihy, které jsou na pultech knihkupectví momentálně k dostání.   Více
Hned zkraje samozřejmě musíme zmínit oblíbeného českého spisovatele, který vystupuje pod pseudonymem František Kotleta. Ten má na svědomí spoustu zajímavých děl, jež se pohybují na pomezí sci-fi a fantasy literatury. Sem patří třeba série Bratrstvo krve nebo knihy o Tomáši Koskovi, kam patří Příliš dlouhá swingers party, Velké problémy v malém Vietnamu a Poslední tango v Havaně. Spolu s mnoha dalšími autory pak Kotleta pracoval i na přípravě knihy Ve stínu magie.

Prvky fantastické literatury i science fiction ve svém díle využívá také současná česká autorka fantasy knih Petra Stehlíková. Ta vytvořila populární sérii s názvem Naslouchač, která vypráví o světě, jenž byl po Velké válce rozdělen na dvě části. Zatímco první z nich je obyvatelná a chráněná speciálním štítem, druhou zamořily jedovaté plyny. Bariéru, která čerpá energii z nerostu zvaného sklenit, pomáhá bránit i třináctiletá Ilka, u níž se nečekaně projeví zvláštní schopnosti.

Méně známá, ale stejně zajímavá je i série Letopisy Vukogvazdské družiny, kterou vytvořil spisovatel Jan Kravčík. Ten se proslavil hlavně tím, že v roce 2011 založil nakladatelství Gorgona a pustil se do vydávání české fantasy literatury. Jeho knihy vypráví příběh o společném putování a hledání přátelství, který je zároveň plný odříkání, krve a samozřejmě i hrachové kaše.

Za pozornost jistě stojí také série Kladivo na čaroděje, kterou společně vytvořil celý kolektiv autorů. Tento originální počin se odehrává v současnosti a sleduje temné pražské uličky, kde skrytě funguje magie v mnoha podobách. Ústřední postavou je poté bývalý člen tajné organizace Felix Jonáš, jenž provozuje neoficiální detektivní agenturu zaměřenou na řešení paranormálních případů.

Krásnými obálkami i originální zápletkou se pak může pochlubit třeba i cyklus s názvem Pelyněk, který pochází z pera Daniela Tučka. Děj napínavé trilogie popisuje epochu, kdy jsou vzducholodě, paromobily i mechanické knihy na pokraji zkázy. Hlavní hrdinové, mezi něž patří lehkomyslný dědic drahé knihy, pragmatický inženýr a šlechtična v nesnázích, se musí vydat na nebezpečnou výpravu, odhalit tajemství ztracené elektřiny a porazit šáha, který ovládá záhadné síly pelyňku.

Pokud hledáte české fantasy pro děti, skvělou volbou by mohla být třeba dobrodružná série Ilky Pacovské, která se nazývá Sedmý smysl. První díl s podtitulem Ostrov zasvěcení se v knižní podobě objevil roku 2012 a od té doby se fantastická sága plná magie a nadpřirozených bytostí rozrostla o mnoho dalších pokračování.

Co se týče novinek na poli české fantasy literatury, rozhodně byste si neměli nechat uniknout knihy Město duší a Město zrady z pera Martiny Čekalové. Zajímavá je poté i kniha Z kouře a kamene, kterou má na svědomí Alžběta Bílková, román Ve stínu oskeruše, jenž vytvořil Theo Addair, nebo titul Kaziměsti, za nímž stojí Martin Bečan.

Kromě toho nesmíme zapomenout ani na další zajímavé počiny, jako je například Elementum z pera Jiřího Dittricha, Holomráz Štěpána Kopřivy či série Dcery světla a temnoty, kterou vytvořila Lenka Dostálová. Za pozornost pak jistě stojí i cyklus Krvavé pohraničí nebo romány Válka zrcadel, Ilusie a Ostravská mystéria.