Chtěli byste si přečíst nějakou skvělou fantasy knihu, která se odehrává v moderním městském prostředí, kde se pohybují všemožné nadpřirozené bytosti a není zde nouze ani o magická dobrodružství? Pak neváhejte a sáhněte po některém z románů, který se řadí do subžánru fantastických děl s názvem urban fantasy.   Více
Literární žánr pojmenovaný urban fantasy, který můžete znát také pod názvem městská fantasy, se začal rozvíjet přibližně v 80. letech 20. století. Jak už samotný název napovídá, patří sem příběhy, jejichž děj se odehrává v reálném moderním městském prostředí. Zde se ale kromě obyčejných smrtelníků často vyskytují také různé magické elementy, pohybují se zde (tajně či otevřeně) nadpřirozené bytosti a někteří dokonce umí i kouzlit.

Děj tohoto subžánru klasické fantasy se ve většině případů odehrává v současnosti. Není to ovšem pravidlem. Urban fantasy knihy totiž mohou být zasazeny také do období nedávné minulosti zhruba od 19. století. Mezi hlavní témata, na která se autoři městské fantasy obvykle soustředí, patří především konflikt mezi lidmi a jinými bytostmi, ale i změny, které s sebou takovéto události přináší.

Za jedno z prvních děl, které spadá do kategorie urban fantasy, je považována kniha s názvem War for the Oaks z pera americké spisovatelky Emmy Bullové. Ta vypráví příběh rockového muzikanta Eddiho McCandryho, který se nechtěně zaplete do bitvy mezi vílími frakcemi v dnešním Minneapolis.

Mezi nejlepší urban fantasy knihy, které od té doby spatřily světlo světa, dozajista patří román Nikdykde. Jeho děj se odehrává v Londýně, pod jehož ulicemi se nachází svět, o němž se většině lidí nikdy ani nesnilo. Jedná se totiž o město nestvůr, světců, vrahů, andělů, rytířů v brnění a bledých dívek v černém sametu. Autorem knihy, kde se čtenáři seznámí s postavami, které do Londýna propadly trhlinami, je oblíbený americký spisovatel Neil Gaiman.

Ačkoliv se i v tomto subžánru najde spousta samostatných románů, velké množství literárních děl z kategorie urban fantasy tvoří vícedílné série. To je také případ knih Sergeje Lukjaněnka, jenž vytvořil populární cyklus s názvem Hlídka. Ten se zpočátku odehrává v Rusku během 90. let 20. století a popisuje trvalé soupeření mezi silami dobra a zla. Další populární série, která by milovníkům urban fantasy rozhodně neměla uniknout, je cyklus Kate Daniels z pera Ilony Andrewsové.

Oblíbené jsou také urban fantasy romány, kde hlavní roli hrají neohrožené ženské hrdinky. Sem patří třeba série Anita Blakeová, lovec upírů, kterou má na svědomí autorka Laurell K. Hamiltonová. Popisuje situaci, kdy je vampyrismus v USA legální, po hřbitovech se potulují ghúlové a oživovatelé za úplatu povolávají z hrobu zombie dle výběru. Mezi ně patří i Anita Blakeová, jejíž práce spočívá v lovení a exekuci odsouzených upírů.

Dalším zajímavým počinem je třeba série Jeaniene Frostové, která se nazývá Noční lovci a sleduje poloviční upírku Catherine Crawfieldovou, jež touží po pomstě. V cyklu pojmenovaném Alex Craft z pera Kalayny Priceové se zase čtenáři setkají se stejnojmennou stínovou čarodějkou, která dokáže mluvit s mrtvými. Sága Upíři z Morganville vás poté zavede do města, kde se po západu slunce nevyplatí zdržovat venku. V noci zde totiž vládnou nemrtví.

Mezi oblíbené urban fantasy knihy současnosti se řadí také série Bena Aaronovitche, kde hlavní roli hraje policejní detektiv a čarodějný učeň Peter Grant. Ten pod vedením vrchního inspektora Nightingalea, jenž je zároveň posledním čarodějem Anglie, vyšetřuje zapeklité případy třeba v knihách Řeky Londýna, Měsíc nad Soho, Šepot podzemí nebo Prokleté domovy.

Abychom nezmiňovali pouze zahraniční autory, je načase podívat se také na nějaké tuzemské spisovatele. Česká urban fantasy zahrnuje třeba sérii Městské války od Pavla Renčína, román Michala Ajvaze s názvem Druhé město nebo knihy Blanky Jiruškové, jež společně tvoří trilogii Kočičí noci.