Patříte mezi fanoušky historie, ale více než strohé válečné příběhy plné tanků, zbraní a strategických popisů vás zajímá literatura, ve které hraje svoji roli láska, přátelství a lidské odhodlání? V tom případě jistě nacházíte zálibu v historických románech určených pro ženy, které jsou plné silných hrdinek, životních překážek i nástrah osudu. Které knihy byste si rozhodně neměly nechat ujít?
    Více
V poslední době se na pultech českých knihkupectví stále častěji objevují příběhy odehrávající se během druhé světové války. Některé z nich jsou navíc inspirovány skutečnými událostmi. Mezi oblíbené publikace patří například Tatér z Osvětimi, který vypráví příběh slovenského Žida Lalea Sokolova, jenž v koncentračním táboře tetoval čísla na předloktí svých spoluvězňů.

Kniha připomínající děsivé události minulého století však není pouhým výčtem historických faktů. Stejně jako její pokračování s názvem Cilčina cesta totiž poukazuje na to, že vedle sebe mohou ve stejný čas existovat promyšlená brutalita i nesobecká láska.

Tyto historické romány pro ženy nejsou ani zdaleka jediné, které se jedním z nejstrašlivějších období naší historie zabývají. Téma koncentračních táborů zpracovává třeba publikace Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi nebo Osvětimský proces. Velkým hitem je rovněž román Najdi Rebeccu, který vypráví o tom, co jsou lidé kvůli lásce schopní podstoupit, či Mengeleho děvče, jež je věrohodným vyprávěním Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Z trochu jiného pohledu pojednává o druhé světové válce také kniha U Hitlerova stolu vyprávějící skutečné zážitky ochutnávačky nacistického vůdce.

Velice oblíbeným románem je také Chlapec v pruhovaném pyžamu, který se na problematiku koncentračních táborů a holokaustu dívá pohledem nic netušícího devítiletého chlapce, publikace Pianista, historický román pro ženy Geniální přítelkyně anebo příběh tří propletených osudů v knize Dívka, která se dotkla nebe. Za přečtení rovněž stojí dílo Vypravěčka od Jodi Picoultové.

Pokud patříte mezi zastánkyně příběhů, kterým vévodí silné hlavní hrdinky, jistě oceníte také knihu s názvem Pařížská švadlena, která popisuje cestu mladé ženy, jež si v polovině 50. let minulého století šla za uznáním a snažila se dobít svět, který do té doby patřil jen mužům. Podobným způsobem by vás mohla zaujmout také kniha Debutantka z rodu Kennedyových, Pravidla zdvořilosti, Viktorie či Milujte královnu.

Jestliže hledáte spíše historické romány pro ženy, ve kterých nechybí romantika, určitě sáhněte po klasikách, mezi něž patří například oblíbená kniha Jane Austenové Pýcha a předsudek, Gejša, Cizinka či série Poldark. O romantické zápletky ale rozhodně není nouze ani v sérii Venkovské sídlo, knize V přestrojení, Falešná guvernantka či Pokušení osudu. Jestliže vás více než romantika láká lechtivější čtení, sáhněte po publikaci Napravený prostopášník či Ďábel nosí kilt.  

Mezi oblíbená historická díla pak bezesporu patří knihy od uznávaného českého autora Vlastimila Vondrušky. Nejen mezi ženami jsou oblíbené především publikace Letopisy královské komory, Hříšní lidé království českého či Přemyslovská epopej.