Máte rádi příběhy z blízké či vzdálenější historie, které věrně popisují, jak to na světě v minulosti vypadalo? V tom případě vám historické romány rozhodně nejsou cizí. Ať už vás zajímá spíše náhled do našich dějin a tehdejší politika, popis prostředí, romantická stránka věci, nějaké to dobrodružství či fantasy příběh, který při vylíčení děje pouze využívá historické kulisy, rozhodně si zde přijdete na své.   Více

Historický román jako žánr

Historický román je literární žánr, jehož děj se odehrává v minulosti, kterou autor sám neměl možnost prožít. Obvykle bývá zasazen do vzdálenější minulosti, kdy ve světě probíhaly výrazné historické změny, které za sebou navždy zanechaly stopy a dodnes jsou považovány za milníky našich dějin.

Autoři historických románů se soustředí buď na věrohodnost a autentičnost popisovaných událostí, nebo čtenářům předkládají nadčasová témata a pomocí historických kulis zrcadlí problémy současnosti. Někdy však historické prostředí slouží pouze k ozvláštnění děje, čehož využívají především spisovatelé romantických či dobrodružných příběhů.

Zakladatel historického románu je britský spisovatel Walter Scott, jehož knihy jsou považovány za klenot anglické literatury, protože ovlivnily tvorbu několika následujících generací. Mezi jeho první díla patří historický román Waverley aneb Před šedesáti lety, kde se hlavní hrdina postaví na stranu skotských horalů, kteří plánují svrhnout krále. Obrovský úspěch autora později podpořil k tvorbě dalších historických románů, jako je například Ivanhoe, Rob Roy či Nevěsta z Lammermooru.
 

Nejoblíbenější historické romány

Mezi nejlepší historické romány pro ženy, které v posledních letech uchvátily literární publikum, patří třeba série Cizinka z pera Diany Gabaldon. Ta popisuje příběh bývalé armádní zdravotní sestry Claire Randallové, která se s manželem vydává na svatební cestu do Skotska. Během procházky se však dotkne jednoho z menhirů, propadne se do minulosti, kdy Skotskem zmítala válka, a seznámí se zde s pohledným a galantním skotským bojovníkem jménem Jamie Fraser.

Další oblíbené historické romance má na svědomí německá spisovatelka Anne Jacobsová. Přízeň literárního publika jí zajistily série Panský dům a Venkovské sídlo. Pokud si potrpíte na romantiku, určitě vás zaujmou také osmidílná série z pera Winstona Grahama s názvem Poldark. Mezi romantické historické romány ale patří také spousta dalších zajímavých knih, jako je například Debutantka z rodu Kennedyových, Anna Boleynová či Dívka, která se dotkla nebe.

Pokud jde o klasiky tohoto žánru, mezi nejčtenější historické romány se rozhodně řadí kniha Jméno růže, kterou napsal slavný italský spisovatel Umberto Eco. Její děj vás přenese do severoitalského opatství, kde došlo k sérii záhadných vražd. Další klasikou je také román Quo vadis z pera Henryka Sienkiewicze či kniha Egypťan Sinuhet, kterou má na svědomí finský spisovatel Mika Waltari.

Máte zájem spíše o české historické romány? Oblíbený je u nás především historik, publicista a spisovatel Vlastimil Vondruška, který se soustředí na tvorbu historických detektivních příběhů. Mezi jeho nejznámější série patří třeba Husitská epopej, Přemyslovská epopej nebo cyklus Hříšní lidé Království českého.

Český historický román píše také novinář a spisovatel Jan Bauer. Oblíbená je například série Rychtář Jakub Protiva a mnich Blasius včetně nejnovějších knih Král má starosti a Všude číhá smrt. Další historické romány, jako jsou například díla Růže pro císařovu milenku či Císařské spiknutí, tvoří také pod pseudonymem Anna Březinová.