Krátký příběh s temnou zápletkou, děsivou atmosférou a strašidelným rozuzlením, kde hlavní roli hrají upíři, vlkodlaci, démoni, ale i sérioví vrazi, zlé děti nebo ženy posedlé ďáblem. Tak by se daly jednoduše popsat hororové povídky, při jejichž čtení obvykle lidem běhá mráz po zádech. Pokud se i vy rádi bojíte, rozhodně si nenechte ujít naše tipy na nejlepší sbírky strašidelných příběhů.   Více
Nebyl by to správný seznam hororových povídek, kdyby se na prvním místě neobjevila populární sbírka slavného amerického spisovatele Edgara Allana Poea s názvem Jáma a kyvadlo a jiné povídky. Ta obsahuje výběr těch nejlepších znepokojivých a děsivých příběhů autora, který v polovině 19. století položil základy hororového žánru. Známá je ovšem i jeho další sbírka jménem Černý kocour a jiné hororové povídky.

Krátké hororové povídky má na svědomí i jeden z nejslavnějších romanopisců 19. století – Charles Dickens. Jeho kniha pojmenovaná Večerní stíny sleduje zámožného mladého muže a jeho inteligentní sestru, kteří se stěhují do starého domu, kde údajně straší. Služebnictvo na místě nikdy dlouho nevydrží, začínají se dít stále podivnější věci a pána domu navíc jednoho večera navštíví duch.

Mezi kultovní autory hororových povídek se řadí tako Howard Phillips Lovecraft, na jehož hrůzostrašná vyprávění milovníci strašidelných příběhů dodnes nedají dopustit. Pokud i vy patříte mezi jeho fanoušky, určitě byste si neměli nechat ujít souborné vydání jeho povídek s názvem Sebrané spisy, které obsahuje knihy Hrobka, Měsíční močál, Volání Cthulhu a Stín z času.

Dílo H. P. Lovecrafta inspiruje spisovatele, malíře i další umělce již celá desetiletí. Není proto divu, že se jeho obdivovatelé rozhodli vytvořit vlastní hororové povídky ovlivněné myšlenkami, dílem a životem „podivného pána z Providence“. Tak vzniklo několik lovecraftovských antologií, které se nazývají Černá křídla Cthulhu 1, Černá křídla Cthulhu 2, Černá křídla Cthulhu 3 a Černá křídla Cthulhu 4.

Když se řekne hororová povídka, mnohým čtenářům se jistě vybaví dílo slavného mistra napětí Stephena Kinga. Jestliže se rádi bojíte, rozhodně si nenechte ujít knihu Bazar zlých snů, která vás donutí zamyslet se nad tím, co byste udělali jinak, kdybyste viděli do budoucnosti nebo mohli napravit minulost. Jednotlivé povídky pak spojují témata morálky, viny a posmrtného života.

Zajímavou volbou pro milovníky hororu jsou také povídky argentinské autorky Mariany Enríquezové, které dohromady tvoří sbírku Co nám oheň vzal. Na své si zde totiž přijde úplně každý, jelikož kniha obsahuje klasické, originální, fantastické, feministické, politické, hrůzostrašné i humorné příběhy, v nichž spisovatelka míchá žánry a narativní prostředky, čímž vytváří poutavý obraz skutečnosti.

Klasická hororová povídka Ptáci, kterou proslavil nesmrtelný film Alfreda Hitchcocka, a pět dalších hrůzostrašných příběhů vzbuzujících pocity strachu a mrazení v zádech. To vše obsahuje sbírka Ptáci a jiné povídky, jejíž autorkou je anglická spisovatelka Daphne du Maurier. Jestliže se řadíte mezi příznivce hororové literatury, tento skvost by vám rozhodně neměl uniknout.

Pokud se však toužíte začíst do méně známých hororových povídek, k dispozici je třeba Pohřební výbavička od Fernanda Iwasakiho, kniha Philipa Fracassiho s názvem Hleď, prázdnota nebo sbírka Okultace a jiné povídky z pera Lairda Barrona.