Máte rádi napínavé vědeckofantastické příběhy, ale několikasetstránkové bichle rozhodně nejsou nic pro vás? V tom případě by vás mohly zaujmout sbírky sci-fi povídek, které obsahují spoustu kratších vyprávění, jejichž prostřednictvím můžete objevovat daleký vesmír, technologické vynálezy z budoucnosti, ale také alternativní verze naší historie.   Více
Chcete se ponořit do světa vědeckofantastické literatury, ale nevíte, s jakými sci-fi povídkami začít? Sáhněte třeba po knize Strůjci nových časů z pera Herberta George Wellse, který bývá společně s Julesem Vernem označován jako „otec science fiction“. Setkáte se zde třeba s mužem, jenž přišel o své tělo, ale i se svérázným lovcem pokladů, který si hraje na boha. Zároveň se podíváte do hrůzostrašného údolí pavouků a v jedné z delších novel zavítáte také do daleké budoucnosti.

Mezi nejoblíbenější autory science fiction se jistě řadí také americký spisovatel Ray Bradbury, který se proslavil především díky románu 451 stupňů Fahrenheita. Autor, jehož první díla jsou spojována se Zlatým věkem science fiction, má však na svědomí i několik povídkových sbírek. Rozhodně by vám tedy neměly uniknout knihy Temný karneval a Ilustrovaný muž. Nejoblíbenější sci-fi povídky ovšem nabízí Marťanská kronika, kde Bradbury líčí budoucí kolonizaci Marsu.

Dalším populárním autorem science fiction je Philip K. Dick. Ten má na svědomí několik zajímavých sbírek, ale fanoušci si oblíbili hlavně Minority Report, kde se nachází slavná sci-fi povídka, podle které vznikl film s Tomem Cruisem v hlavní roli. Zapomenout pak samozřejmě nemůžeme ani na postkyberpunkovou antologii s názvem Singularity, kterou sestavili James Patrick Kelly a John Kessel, nebo na Příběhy pilota Pirxe od Stanislawa Lema.

Hledáte sci-fi povídky, kde se šikovně mísí to nejlepší z vědeckofantastické literatury s děsivými hororovými prvky? Pak si nenechte ujít sérii s názvem Černá křídla Cthulhu. Ta nabízí krátké příběhy umělců, kteří čerpají inspiraci z klasických děl Howarda Phillipse Lovecrafta, jenž proslul jako autor takzvané weird fiction a mezi literární velikány se zařadil díky svým povídkám, jež pojednávají o mýtu Cthulhu.

První svazek nabízí čtenářům jednadvacet povídek kosmické hrůzy, kde autoři rozehrávají temné variace na téma střetu člověka se závratností neprobádaného vesmíru. Ve druhém svazku poté najdete osmnáct příběhů z pera předních současných autorů temné fantastiky a třetí i čtvrtý svazek nabídnou po sedmnácti sci-fi povídkách inspirovaných podivným pánem z Providence, kde se autoři nechávají unášet nespoutanou představivostí.

Pokud jde o díla českých autorů, i na naší literární scéně najdete spoustu zajímavých povídkových sbírek, které jsou plné napínavých vědeckofantastických příběhů. Sem patří třeba pestrý výběr z děl, která uspěla v naší nejprestižnější literární science fiction soutěži pojmenované Ceny Karla Čapka. K dispozici jsou antologie Kočas 2018, Kočas 2017, Kočas 2016, ale i spousta předchozích ročníků, které sestavila Jiřina Vorlová.

Velice oblíbené jsou také antologie, které vycházejí v rámci edice FAntasy a SCIfi NA CEsty (FASCINACE). Sem patří třeba knihy Rex Mars a dívka z Venuše, Bazén a další povídky nebo Maják na útesu lastur a povídka Agapo. Začíst se ovšem můžete také do čtrnácti vědeckofantastických a hororových příběhů z pera Pavla Fritze, které vyšly pod názvem Archa zrůd, či do knihy pojmenované Hvězdné hry, jejímž autorem je František Novotný.

V neposlední řadě by vám jistě neměla uniknout ani sbírka Legendy Praga caput regni, která obsahuje čtrnáct příběhů z prastaré, pavučinami opředené a mnohými obdivované Prahy. V té zjistíte třeba to, kolik kamenných lvů se vejde na špičku katedrály, k čemu všemu lze použít ježka v kleci nebo jak vypadá pustošivý kobercový nálet.