Dáváte při čtení přednost knihám, které jsou až do poslední stránky napínavé, ale přináší s sebou i záhady, temnou atmosféru strachu a možná i nějaké ty nadpřirozené prvky? To vše, a ještě mnohem více čtenářům nabízí mysteriózní thrillery, s nimiž se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Pokud chcete vědět, s jakými z nich rozhodně nešlápnete vedle, přinášíme vám několik zajímavých tipů.   Více
Na prvním místě samozřejmě musíme zmínit mistra hororu a thrilleru, kterým není nikdo jiný než oblíbený americký spisovatel Stephen King. Ten se totiž ve svých románech soustředí hlavně na to, aby dokázal udržet čtenáře v neustálém napětí, zatímco se snaží vybudovat strašidelnou atmosféru a skvěle vykreslit psychologii hlavních postav. Mezi jeho oblíbené knihy, které by se daly označit jako mysteriózní thrillery či horory, patří třeba Dlouhý pochod, Osvícení nebo Růženky.

Velkého úspěchu na tomto poli dosáhl také spisovatel, který vystupuje pod jménem Joe Hill. Ačkoliv to možná někteří čtenáři nevědí, tento autor je ve skutečnosti synem slavného Stephena Kinga. Svou pravou identitu však odhalil až poté, kdy dosáhl samostatného úspěchu. Mezi jeho nejslavnější díla patří třeba knihy Divné počasí, NOS4A2 či Rohy.

Dalším populárním autorem mysteriózních thrillerů je Dan Brown, který se proslavil hlavně díky románům, kde hlavní roli hraje symbolog Robert Langdon. Setkat se s ním můžete v knihách Andělé a démoni, Šifra mistra Leonarda, Ztracený symbol, Inferno a Počátek.

Pokud jde o nejlepší mysteriózní thrillery, kde do děje zasahuje také detektivní zápletka, neměli byste si nechat ujít sérii o psychopatickém vrahovi Hannibalu Lecterovi, kterou má na svědomí americký spisovatel Thomas Harris. Patří sem romány Červený drak, Mlčení jehňátek, Hannibal a Hannibal: zrození.

Pořádnou dávku záhad a napětí nabízí ve svých románech i kanadská autorka jménem Shari Lapena, která má na svědomí třeba knihy Manželé odvedle, Někdo cizí v domě, Nevítaný host nebo Jeden z nás. Kromě toho byste si však neměli nechat ujít ani romány britské spisovatelky Ruth Wareové, kterou proslavily hlavně knihy Všude kolem černý les či Žena z kajuty č. 10, nebo knihy Rachel Abbottové, jako je například Dům na útesu.

Oblíbeným autorem napínavých detektivních thrillerů, kde není nouze o záhady a temnou atmosféru, je také britský spisovatel Peter May. Mezi jeho nejslavnější díla patří šestidílná série čínských thrillerů nebo Trilogie z ostrova Lewis. Během posledních let se však na poli napínavého čtení proslavil také spisovatel Riley Sager. Ten má na svědomí třeba román Poslední dívka nebo knihu Poslední lež.

Co se týče napínavého čtení, zapomenout bychom ale neměli ani na Jennifer McMahon a její mysteriózní thrillery pojmenované Zimní lidé, Vermontské psycho a Pozvaní. Mezi další zajímavé tipy poté patří román Chata u jezera z pera Edwina Hilla, kniha s názvem Pronásledovaní, kterou má na svědomí Mark Edwards, či mysteriózní thriller Julie Heaberlinové jménem Černooké Zuzany.

Co takhle nějaké severské mysteriózní thrillery? Pokud nedáte dopustit na knihy, jejichž autoři pocházejí z dalekého severu a umí proto do svých děl výborně zahrnout tamější mrazivou atmosféru, mohly by se vám líbit třeba knihy norského spisovatele Jørgena Brekkeho, jako je Říše milosti. V podobném duchu se pak nesou i romány z pera Ingara Johnsruda, kam patří Vídeňské bratrstvo, Kalypso nebo Kříž.

Jestliže hledáte dobrý slovenský mysteriózní thriller, na pultech knihkupectví jsou k dostání třeba romány Jozefa Kariky, jako jsou například knihy Trhlina, Tma nebo Strach.