Psychothrillery a psychologické horory

Aby vás kniha zaujala, musí obsahovat především tu správnou tísnivou atmosféru a pořádnou dávku napětí? Pokud vás klasika, sci-fi ani erotické romány nebaví a raději se ponoříte do literatury, kde vládne všudypřítomný strach, máme pro vás řešení. Ideální volbou jsou psychothrillery a psychologické horory!   Více
A jaký je vlastně rozdíl mezi pojmy psychothriller a psycho horor? Zatímco psychologický thriller má v divákovi či čtenáři vzbudit především napětí a zároveň se soustředí na nějaké psychologické téma, psychologický horor by měl vyvolat v literárním publiku hlavně pocit strachu. Čtenář thrilleru se bojí spíše o osud hlavního hrdiny, čtenář hororu však může pociťovat i strach osobní.

Nové knižní psychothrillery z pera C. L. Taylorové, patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru momentálně vychází. Kniha s názvem Lež dobyla první příčky všech významných britských žebříčků a byla přeložena do mnoha dalších světových jazyků. Podobného úspěchu dosáhly také další autorčiny počiny, kam patří knihy Nehoda, Zmizelý, Útěk, Strach a Spánek.

V poslední době jako by se s top psychothrillery roztrhl pytel. Jestliže máte tento žánr rádi, rozhodně si nenechte ujít knihu Zmizelá od autorky Gillian Flynnové, podle které byl natočen také úspěšný film. Další skvělou volbou je titul Žena v okně, kde dívka ze svého domu zahlédne něco, co rozhodně vidět neměla. Matčina volba z pera Samanthy Kingové zase donutí hlavní hrdinku vybrat si, které z jejích dětí přežije.

Mezi nejlepší psychologické thrillery poslední doby se podle čtenářů řadí také knihy britské spisovatelky Gilly Macmillanové, jako je například Chůva, Dokonalá nebo Spálená obloha. Zajímavý je také román Mám nad tebou moc či knižní psychothriller Ví o tobě, kde se hlavní hrdinka zaplete s manželským párem, který skrývá strašlivá tajemství.

Jakmile někdo zmíní nejlepší psychothrillery, rozhodně přijde řeč také na knihy B. A. Parisové, které v posledních letech u literárního publika vzbudily velice pozitivní ohlasy. Jedná se o romány Za zavřenými dveřmi, V pasti lží a Přiveď mě zpátky. Za pozornost ale rozhodně stojí také titul Macecha, kde křehké štěstí vdané ženy ohrožuje jedno temné tajemství, nebo kniha Žádost o přátelství, která se soustředí na problémy dnešního života na sociálních sítích.

Pokud jde o nejlepší psycho horory, králem tohoto žánru je rozhodně Stephen King. Mezi jeho nejznámější díla patří romány Osvícení a Doktor spánek, které se odehrávají v děsivém hotelu Overlook. Dalším zajímavým počinem na poli psychologických hororů je poté kniha Psycho – Sanatorium, která sleduje další osudy vraha Normana Batese z románu Psycho.

Na pomezí mezi psychothrillerem a psychologickým hororem se nachází také kniha s názvem Jáma, kterou vytvořila oblíbená spisovatelka C. J. Tudorová. Co se týče dalších zajímavých tipů, vyzkoušet můžete třeba romány Asylum, Ledové sestry nebo Duch domu Ashburnů.