Atlasy a encyklopedie hmyzu

Zatímco ostatní se rozplývají nad chlupatými štěňátky a nemotornými koťaty, vás fascinují tvorové o poznání menší? Svět hmyzu je bezpochyby zajímavou a velice různorodou oblastí. Koneckonců jen v Česku nalezneme přes 30 tisíc jednotlivých druhů. A přestože ho mnozí z nás považují za otravný a škodlivý, jeho funkce je v mnoha ohledech nepostradatelná.
    Více
Co patří k jaru stejně jako první sluneční paprsky a zpěv ptáků? No přece včely. Patří mezi nejpilnější stvoření na světě, která se vrhají do práce, jakmile se na našich zahradách, v parcích a lesích objeví první květy. Podívejte se zblízka, jak vypadají, nahlédněte do jejich domovů a seznamte se s jejich zvyky prostřednictvím publikace s jednoduchým názvem Včely.

Pokud vás tato stvoření zajímají spíše z praktického hlediska anebo se toužíte stát včelařem, pořiďte si knihu od Romana Linharta Myslet jako včela, která je plná praktických rad a tipů. Dozvíte se například, že abyste se mohli stát úspěšným včelařem, je nejprve nutné porozumět životu těchto tvorů a pochopit jejich procesy i podmíněné chování. Druhý díl úspěšné knihy Včelařit jako včela se pak zabývá včelstvy jako biologickými celky. O tom, proč by lidé vymřeli čtyři roky poté, co by ze Země zmizely veškeré včely, pak hovoří atlas hmyzu s názvem Zázračný svět včel.

Pokud nemáte vymezený druh, ale spíše vás zajímá hmyz obecně, nahlédněte do encyklopedie Hmyzí rekordmani: Úžasný hmyz. Jak už samotný název napovídá, uvnitř publikace naleznete spoustu zajímavostí. Dozvíte se například to, jak dlouho už hmyz obývá planetu Zemi nebo proč některé druhy žijí v armádních koloniích. Matt Turner, který za vznikem této knihy stojí, pak napsal také pokračování, které se zaměřuje na létající hmyz.

Zajímavosti ze světa hmyzu, které pochopí a zaujmou i děti, pak nabízí rozkládací encyklopedie hmyzu Úžasná havěť. Pokud byste rádi prozkoumali, jací tvorové se vám pohybují po zahradě anebo ve vašem příbytku, sáhněte po atlasu Hmyz kolem nás. V případě, že vás zajímá i svět pavouků, oceníte publikaci Hmyz a pavouci nebo Pavouci České republiky.

Těm, kteří mají z pavouků husí kůži, můžeme doporučit knihu Super hmyz, která je plná rekordů i nádherných fotografií jednotlivých druhů. O společenstvích pak pojednává atlas Hmyzí rodiny a státy, kde se čtenáři mimo jiné dozvědí to, proč vosy, včely, čmeláci a mravenci mezi sebou vytvářejí společenské vztahy. Tajemství a sílu mraveniště pak popisuje publikace Já, mravenec.