Zajímalo by vás, kteří brouci si to vesele mašírují po vaší zahradě? Nastěhovali se k vám domů škůdci a vy teď marně přemýšlíte, o jaký druh se vlastně jedná, abyste mohli najít účinný způsob, jak je zase vyhnat? Nebo snad máte doma malého entomologa, kterého nade vše fascinuje svět hmyzu? V tom případě sáhněte po atlasu brouků, který vám svět těchto drobných tvorečků nejlépe přiblíží.   Více
Základním pomocníkem při rozeznávání jednotlivých druhů brouků je série Zoologické klíče, kam patří několik specializovaných publikací. První z nich je kniha Brouci čeledi červotočovití, která vám pomůže určit veškeré druhy žijící v České republice i na Slovensku. Je určená jak specialistům v oboru, tak i běžné veřejnosti, a to od amatérských entomologů až po žáky středních škol. Najdete zde navíc přehledný katalog druhů a velké množství fotografií, které vám pomohou brouky rozpoznat.

Další atlas brouků, kteří patří do série Zoologické klíče, se nazývá Brouci čeledi slunéčkovití. Do nejmenších podrobností popisuje biologické a ekologické nároky sta druhů slunéček, s nimiž se můžete na území střední Evropy setkat. Všechny důležité znaky jednotlivých brouků jsou zde přehledně popsány a ilustrovány pomocí černobílých kreseb.

Další svazek s názvem Brouci čeledí plavčíkovití a vyklenulcovití zahrnuje drobné tvory celé střední Evropy. Dozvíte se zde něco o ekologických nárocích jednotlivých druhů, jejich potravě i rozšíření. Autor zároveň přináší ucelené informace o tom, jaké způsoby sběru, preparace a uchovávání jednotlivých druhů existují. To vše je samozřejmě doplněno také bohatou obrazovou přílohou.

Pokud hledáte spíše něco pro malé čtenáře, určitě si nenechte ujít knihu Brouci. Ta dětem z blízka představí tajuplný svět hmyzu plný pestrobarevných motýlů, drobných mravenců i nebezpečných pavouků. Pod více než 50 odklápěcími okénky na ně čeká spousta zajímavostí ze života lezoucí i létající havěti včetně krásných ilustrací.

Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na cyklus Ladovy veselé učebnice, který obsahuje také publikaci Brouci a hmyz. Děti se zde dočtou třeba to, že náš největší brouk je roháč, proč mravenci ochraňují mšice nebo jak je možné, že vážky žily na Zemi dlouho před člověkem. Nechybí ani kratičké básničky, pomocí kterých si čtenáři nové informace lépe zapamatují.

Pro děti od 8 let věku je poté určena také speciální encyklopedie brouků pojmenovaná Vytrhávánky: Brouci. Ta vypráví o základních druzích hmyzu, a popisuje, jak vypadají, jak shánějí potravu i jak se rozmnožují. Malí čtenáři si zároveň mohou jednotlivé obrázky z knížky vytáhnout a udělat si doma strašidelnou hmyzí přehlídku.

Proč včely tančí, kteří motýli jedí shnilé maso a jak brouci dokáží najít cestu ve tmě? To vše, a ještě mnohem víc dětem prozradí kniha Brouci a motýli, kterou mají na svědomí Emily Bone a Nat Hues. Malí entomologové zde navíc najdou i bohaté ilustrace včetně vyklápěcích okének a dozví se fascinující fakta o životě brouků, pavouků, motýlů, včel i dalších bezobratlých tvorů.