Atlasy a encyklopedie hadů a plazů
Skvělým pomocníkem při určování druhů na našem území je třeba kniha Obojživelníci a plazi České republiky, která si klade za cíl ukázat čtenářům, že se jedná o nečekaně krásné a podivuhodné tvory. Publikaci doprovází také velké množství fotografií, podle kterých dokážete české plazy od sebe odlišit a poznat jejich vývojová stádia. Podobně koncipovaná je pak i stejnojmenná publikace Obojživelníci a plazi české republiky.
Pokud se zajímáte o chov plazů a chcete si nějakého domů pořídit, mohla by se vám hodit kniha Naše první terárium, která vám napoví, co všechno budete muset v budoucnu zařídit. Systematicky řazená publikace Chováme terarijní zvířata zase nabízí informace o různých tvorech, kteří se mohou stát vašimi mazlíčky.
Přehled o stavbě a zařizování terárií najdete v knize Terárium A-Z. Ta kromě popisu jednotlivých živočichů přináší informace o jejich chovu, spoustu barevných obrázků a názorných perokreseb nebo třeba užitečnou veterinární přílohu. Jak si v obýváku zřídit příbytek pro exotické hady a plazy, vám následně poradí titul pojmenovaný jednoduše Terárium.
Máte-li zájem o chov konkrétních druhů, k dispozici jsou také samostatné publikace, které vám s tím pomohou. Mezi chovateli plazů je oblíbená třeba Užovka proužkovaná, Krajta královská, Užovka červená nebo Agama kočinčinská. Najdete zde ale také informace o tom, jak se chovají Baziliškové, Korálovky, Anolisové, Gekončík noční, Leguán zelený nebo Chameleon jemenský.