Atlasy a encyklopedie hadů a plazů

Patříte mezi chovatele exotických hadů, nebo si snad plánujete některého z nich pořídit? Ať už vám jednotliví zástupci plazů připadají fascinující, odpudiví či děsiví, určitě není na škodu se o těchto zvířatech a jejich chovu dozvědět něco více. K tomu vám dobře poslouží naše atlasy a encyklopedie hadů a plazů.   Více
Mezi oblíbené publikace patří třeba atlas hadů s názvem Plazi/Reptilia, který shrnuje veškeré dosavadní poznatky o taxonomii, morfologii a biologii všech druhů našich plazů. Zvláštní pozornost autoři věnovali zhodnocení jejich výskytu a vypracovali také aktuální mapy rozšíření vybraných druhů. Nechybí však ani charakteristika jednotlivých čeledí a rodů nebo třeba informace o jejich parazitech.

Skvělým pomocníkem při určování druhů na našem území je třeba kniha Obojživelníci a plazi České republiky, která si klade za cíl ukázat čtenářům, že se jedná o nečekaně krásné a podivuhodné tvory. Publikaci doprovází také velké množství fotografií, podle kterých dokážete české plazy od sebe odlišit a poznat jejich vývojová stádia. Podobně koncipovaná je pak i stejnojmenná publikace Obojživelníci a plazi české republiky.

Pokud se zajímáte o chov plazů a chcete si nějakého domů pořídit, mohla by se vám hodit kniha Naše první terárium, která vám napoví, co všechno budete muset v budoucnu zařídit. Systematicky řazená publikace Chováme terarijní zvířata zase nabízí informace o různých tvorech, kteří se mohou stát vašimi mazlíčky.

Přehled o stavbě a zařizování terárií najdete v knize Terárium A-Z. Ta kromě popisu jednotlivých živočichů přináší informace o jejich chovu, spoustu barevných obrázků a názorných perokreseb nebo třeba užitečnou veterinární přílohu. Jak si v obýváku zřídit příbytek pro exotické hady a plazy, vám následně poradí titul pojmenovaný jednoduše Terárium.

Máte-li zájem o chov konkrétních druhů, k dispozici jsou také samostatné publikace, které vám s tím pomohou. Mezi chovateli plazů je oblíbená třeba Užovka proužkovaná, Krajta královská, Užovka červená nebo Agama kočinčinská. Najdete zde ale také informace o tom, jak se chovají Baziliškové, Korálovky, Anolisové, Gekončík noční, Leguán zelený nebo Chameleon jemenský.