Atlasy a encyklopedie ptáků

Zajímáte se o všemožné ptactvo, které žije na našem území, nebo o drobné opeřené tvorečky, s nimiž se můžete setkat v exotických krajích? Chcete poradit s chovem pestrobarevných papoušků a roztomilých andulek? Nebo vás prostě jen zajímá, který ptáček každé ráno cvrliká u vás na zahradě? Ptačí říše dokáže svou rozmanitostí a krásou zaujmout nejen zkušené ornitology, ale i naprosté laiky. S jejím zkoumáním vám pomohou atlasy a encyklopedie ptáků.   Více
Hledáte nějaký obecný atlas ptactva, který vám na jednom místě uceleně představí svět těchto fascinujících zvířat? Vhodnou volbou by mohl být Atlas ptáků, který obsahuje informace o 250 různých evropských druzích, ale také kniha Ptáci Evropy, ilustrovaná encyklopedie Ptáci všech kontinentů nebo atlas ptactva ČR, který se nazývá Ptáci našich lesů a zahrad.

Abyste dokázali správně určit, který druh poletuje u vás na zahradě nebo vysedává ve vašem krmítku, zkuste si přečíst Příručku k určování ptáků. Pomoci může také kniha Ptáci: atlas do kapsy. Co se týče specializovaných publikací, ty vás naučí třeba Jak pozorovat ptáky nebo které dobroty jim můžete dopřát. S tím vám poradí i kniha Krmíme ptáky – ale správně nebo encyklopedie ptactva s názvem Krmíme ptáky v zahradě.

Pokud vás zajímají pouze konkrétní druhy, můžete sáhnout po specializovaných publikacích, které vám jednotlivé ptáky detailně představí. Chovatelům exotického ptactva pomohou třeba knihy Arové, Žakové, Korela, Papoušíci nebo Černí kakaduové. Vše o papoušcích, jejich původu, chovu, výživě i ochraně poté najdete v publikaci Papoušek: jeho chování od A do Z nebo v knize Malí a střední australští papoušci.

Zajímáte-li se spíše o drobnější ptáčky, které si domů můžete pořídit, jistě vás potěší kniha s názvem Andulka. Ta čtenářům vysvětlí, jak takovou andulku správně vybrat, jak se o ni dobře starat i jak najít společnou zábavu. Edice pojmenovaná Abeceda chovatele poté nabízí knihu Zebřičky, kde najdete veškeré informace potřebné k chovu tohoto stále oblíbenějšího astrildovitého ptáka.

Exotické ptactvo vás příliš nezaujalo a raději se držíte při zemi? Nebojte, i pro vás máme několik tipů na zajímavé čtení. Jelikož je na vzestupu návrat k přírodním zdrojům a chov drobného domácího zvířectva, skvělou volbou by mohla být třeba nápaditá příručka s názvem Co nevíme o slepicích. Zaujmout by vás však mohla i kniha Drůbež na vašem dvoře nebo dílo Karla Hudce pojmenované Ptáci v českém životě a kultuře.

Zapomínat samozřejmě nesmíme ani na nejmenší čtenáře. Pokud hledáte dětský atlas ptactva, kniha s názvem Ptáci: poznej 85 zajímavých druhů by mohla být to pravé. Především pro děti je určena také publikace Všechno o vejci, kde budou moci nahlédnout do hnízd různých opeřených tvorů. Menší čtenáře by pak mohla zaujmout i Velká kniha opeřené havěti. V té se dozvědí třeba, proč jsou plameňáci růžoví, kolikrát za sekundu mávnou kolibříci svými křídly nebo jak vypadají ptačí námluvy. Pro starší milovníky knih je zase určená kniha s názvem Genialita ptáků, která vám vysvětlí, jak ptáci přemýšlí.