Kdo z nás si jako malý nepřál barevného papouška, který by mu poslušně seděl na rameni přesně tak, jako vysedával obávaným pirátům? Ať už patříte k těm, kteří si svůj dětský sen splnili a oblíbeného ptáka si o pár let později pořídili, anebo se o těchto pestrobarevných a velmi chytrých tvorech prostě chcete dozvědět něco víc, určitě vám přijdou vhod atlasy a encyklopedie papoušků, které jsou plné zajímavých informací a krásných obrázků.
    Více
 
Papoušci bezesporu patří k nejzajímavějším tvorům, kteří obývají naši planetu. Kromě toho, že jsou hrdými majiteli pestrobarevného peří, jež přitahuje pozornost mnoha lidí, a někteří z nich se dožívají velmi vysokého věku, jsou také neuvěřitelně chytří a dají se částečně ochočit. Pokud jim jejich majitelé věnují dostatečnou pozornost a péči, mohou je dokonce naučit i pár slov či frází.

O tom, jak k jednotlivým druhům těchto ptáků přistupovat vypráví publikace s prostým názvem Papoušek, která začínajícím i pokročilým chovatelům odpoví na ty nejčastější otázky. Čtenář se tak dozví například to, co znamenají jednotlivé hlasové projevy, co mu chce papoušek povědět pomocí pohybů těla, ale i to, jaké nemoci mu hrozí. Podobnými tématy se pak zabývá také kniha Papoušci: umělý odchov mláďat, jež cílí především na úplné začátečníky.

Chovatelům, kteří se při chovu těchto zvířat chtějí více soustředit na jejich výcvik, lze doporučit encyklopedii pojmenovanou Škola pro papoušky. V té čtenáři najdou také spoustu tipů na to, jak postupovat v případě, že se u jejich papouška objeví problémy s chováním, jakými může být hlasitý křik, agresivita či například škubání peří.

Co se týče jednotlivých druhů, zejména u začínajících chovatelů jsou velice oblíbené andulky, které mají hned několik barevných variací, typicky modro-bílou a žluto-zelenou. Jedná se navíc o velmi přátelského společníka, kterého si lze snadno ochočit. Jak o ni správně pečovat poradí třeba publikace Andulka.

Dalším oblíbeným malým druhem papoušků jsou pak také barevní papoušíci, kteří jsou podobně jako andulky vhodní i pro nezkušené chovatele. Těm s jejich pořízením i následnou péčí může pomoci dílo s názvem Papoušíci, které nabízí kromě velké spousty důležitých informací také spoustu barevných obrázků a kreseb.

Pokud patříte mezi zkušenější chovatele, pravděpodobně vás budou více zajímat větší druhy papoušků. K velice oblíbeným patří například druh žako, který je typický svou šedou barvou. Co ale ztrácí na barevnosti, vykompenzuje svou inteligencí. Tito papoušci původem z Afriky totiž patří mezi nejchytřejší vůbec, což ale také znamená, že potřebují velice speciální péči. Jak na ni vám poradí publikace Žako: papoušek šedý.  Jestliže vás zajímá i to, jak si tento živočich vede ve volné přírodě, doporučujeme knihu Žakové: Život ve volnosti a voliérový chov.

Pokud hledáte věrného přítele, je ideální volbou korela, která je kromě šedé barvy charakteristická také chocholkou na čele. V případě, že se o těchto loajálních společnících chcete dozvědět něco víc, přečtěte si atlas papoušků s názvem Korela. Dozvíte se například to, jak pečovat o jejich zdraví a rozvíjet jejich schopnosti. Nechybí ani triky na to, jak je naučit jednoduchým kouskům.

Zřejmě nejtypičtějším druhem papouška je ara, kterého si většina lidí vybaví jako prvního. Je totiž známý svými barevnými variacemi a exkluzivitou, která je s jeho chovem spojená. Typicky jsou modří, žlutí i červení, ale možná je dokonce i kombinace všech zmíněných barev. Tito ptáci vás zaručeně budou bavit. Chcete se dozvědět více o jejich chovu, výskytu nebo historii? Sáhněte po atlasu Arové.