Atlasy a encyklopedie ryb

Ačkoliv se technika neustále zdokonaluje a daří se nám odkrývat i ta největší tajemství přírody, podvodní svět nepřestává vědce fascinovat. Ať už patříte mezi ty, kdo se studiem vodních živočichů zabývají dlouhodobě, nebo se řadíte mezi laické nadšence či zkušené rybáře, určitě se vám budou hodit atlasy a encyklopedie ryb.   Více
Přehled nejdůležitějších sladkovodních ryb i mořských živočichů najdete v knize s názvem Velký atlas ryb. Ať už se tedy zajímáte o bělici, sumce nebo třeba žraloka, dozvíte se všechny zajímavé informace na jednom místě. Kniha obsahuje také velké barevné fotografie ze světa pod vodní hladinou, zajímavosti o výskytu a rozšíření jednotlivých ryb, ale i nápovědu, kdy a na jakou návnadu nejlépe berou.

Zajímavá encyklopedie ryb se ukrývá také pod názvem Ryby našich vod: sladkovodní ryby střední Evropy. Aby se v ní čtenáři dobře vyznali, je rozdělená do několika přehledných úseků, kde zjistíte více o stavbě rybího těla, dozvíte se, jak ryby žijí, a najdete informace o jednotlivých druzích. Pokud sami na nějakou neznámou rybu narazíte, pomůže vám také speciální určovací tabulka a velké množství barevných fotografií.

Hlavně pro malé čtenáře, kteří rodičům neustále kladou zvídavé otázky, je určená publikace s názvem Velká kniha mořské havěti. V té se dozví třeba to, proč krabi chodí jen do strany, která z ryb umí mrkat a z jakého důvodu tučňáci polykají oblázky. V knize jsou zároveň ukryté i drobné hádanky z mořského světa a patnáct sardinek, které musíte při čtení vystopovat.

V přírodě je tolik věcí k objevování! Chcete se dozvědět, proč si bobr staví hráze, jak získal své jméno tužebník a jak se vodouch stříbřitý naučil žít pod hladinou? Odpovědi na tyto otázky, a ještě mnohem více najdete v knize Rybníky, řeky a jezera, která je určená především pro malé čtenáře, ale nadchne i starší publikum.

Hledáte poučnou publikaci pro nadšeného lovce ryb? V tom případě by vás mohla zaujmout třeba kniha Naše ryby: Kapesní encyklopedie moderního rybáře, kterou má na svědomí Otto Pospíšil. Ta totiž přináší ucelené informace o běžných druzích ryb, s nimiž se setkáte v řekách, rybnících a nádržích u nás i na Slovensku. Názorné ilustrace a grafy vám poté poradí, jak je to u jednotlivých druhů s dobou hájení a tření a kdy začíná hlavní lovná sezóna.

Spíše románovou formu má kniha Do hlubin rybářovy duše, kde Karel Sládek uvádí čtenáře do bohatého života pod vodní hladinou. Vypráví zde především o vodě, rybách, řekách, pramenech, potůčcích i rybářích, ale nabídne také filozofické zamyšlení nad tím, co vodní svět a jeho pozorování lidem vlastně přináší.

Jelikož je svět pod hladinou extrémně fascinující a ryby si zaslouží respekt a ochranu stejně jako jiné vnímavé bytosti, rozhodl se etolog Jonathan Balcombe sepsat publikaci s názvem Co ryba ví?, kde se snaží vyvrátit nejčastější mýty o rybách. Zároveň odpovídá na nejčastější otázky, které čtenáře ve spojitosti s rybami trápí. Přemýšlejí vůbec ryby? Skutečně mají třívteřinovou paměť? A dokáží poznat zvědavce, kteří na ně do vody zírají? To vše, a ještě mnohem více se dozvíte v této speciální knížce, která vás vezme do hlubin moří, na dno potoků i do ústí řek.