Atlasy a encyklopedie stromů a dřevin

Přistihli jste se někdy během procházky do lesa, že vlastně vůbec nevíte, jaké stromy kolem vás rostou? Nebo se zajímáte o pěstování nejrůznějších dřevin a hledáte odborného rádce, který vám napoví, jak se o keře, jehličnany i listnáče co nejlépe starat? Při poznávání dřevin i jejich pěstování vám dozajista poradí oblíbené atlasy a encyklopedie stromů a dřevin.   Více
Ačkoliv si to možná mnozí z nás neuvědomují, stromy hrají v našem světě životně důležitou roli. Zajišťují nám dostatek kyslíku, vrací do přírody vodu, brání erozi a poskytují útočiště mnoha různým organismům. Zajímá vás, jaké druhy kolem nás rostou? Pořiďte si knihu Příroda do kapsy: Stromy, která přináší podrobné informace o 150 druzích dřevin z celé Evropy. Podobně zajímavý je poté i atlas stromů s názvem Dřeviny opadavé a stálezelené.

Originální pohled do světa stromů a dřevin nabízí také příručka s názvem Pozoruhodný svět stromů z pera Noela Kingsburyho. Najdete zde bohaté informace o 150 druzích stromů z celého světa, jako je například jejich základní charakteristika, výskyt a způsob rozšíření. Kromě toho se dozvíte také něco o jejich zvláštních vlastnostech a možnostech praktického využití ve stavitelství, v domácnosti či v tradičním léčitelství a kulinářské praxi. 

Stromy fascinují člověka již od pradávna. Zajímáte se i vy o tajemství, která tyto rostliny obklopují? V tom případě by vás mohla zaujmout třeba encyklopedie stromů s názvem Stromy: od semínka k rozlehlému lesu. Ta vám prozradí, proč některé stromy dorůstají do tak obrovské výšky a jak je možné, že jiné žijí tisíce let. Zároveň budete moci prozkoumat různé typy lesů, které rostou od mrazivé Arktidy až po daleké tropy.

Mezi nejoblíbenější publikace, které se zabývají životem stromů, patří knihy renomovaného lesníka Petera Wohllebena. Asi nejznámější je jeho německý bestseller pojmenovaný Tajný život stromů, kde autor odhaluje nečekané skutečnosti ze života dřevin. Věděli jste, že stromy mají paměť, cítí bolest, a dokonce se jim tvoří i vrásky? To vše, a ještě mnohem více se dozvíte právě v populární publikaci o lesních velikánech. A pokud vás kniha nadchne, nenechte si ujít ani další atlas dřevin Petera Wohllebena s názvem Moudrost lesa.

Za pozornost jistě stojí také Encyklopedie listnatých stromů a keřů, která představuje dosud největší českou dendrologickou knihu. Autor Petr Horáček zde popsal asi 4500 druhů, poddruhů a kultivarů listnatých dřevin, s nimiž se můžete setkat v přírodě celé střední Evropy. A pokud byste se chtěli dozvědět ještě více, můžete sáhnout i po unikátní publikaci s názvem Encyklopedie jehličnatých stromů a keřů.

Hledáte nějaké netradiční dílo, které vám pomůže s orientací ve světě dřevin? Zaujmout by vás mohla třeba kniha Poznejte stromy podle listů, která obsahuje vyobrazení 64 druhů listů a jehlic ve skutečné velikosti, nebo titul Když šeptá listí. Historií českých lesů čtenáře provede titul Dřevo voní z pera profesora Ericha Václava a obdivuhodné dřeviny našich lesů poté představí Marie Hrušková v publikaci Nejmohutnější stromy naší země.

A co takhle nějaké čtení pro nejmenší? Oblíbená je třeba kniha Vezmi mě domů, jež děti seznámí s různými typy lesů a také s rostlinami a zvířaty, které v nich přebývají. Do fascinujícího lesního světa zve malé čtenáře i velkoformátová publikace s názvem Stromy, kde se dozví třeba to, jak vypadá strom života, strom lidožroutů nebo posvátný fíkovník. Pověsti a legendy ze světa dřevin pak odhalí i kniha Tajemné a kouzelné stromy.