Atlasy a encyklopedie letadel

Snili jste už jako malí o létání a překonání zemské přitažlivosti? Máte zálibu v letadlech a leteckých dovednostech? Přesně tyhle znalosti vám mohou rozšířit naše atlasy a encyklopedie. Níže přinášíme pár tipů na ty nejlepší z nich.   Více
Kniha Létání by neměla chybět v knihovně žádného vášnivého letce. Je totiž plná zajímavých faktů i s obrázky a zaznamenává již vznik prvního letounu, který vyvinuli bratři Wrightové. Fanoušky letectví jistě potěší i atlas letadel Obrazová historie letectví.
 
Encyklopedie ledatel a letectví Vzduch je naše moře je publikace, která vám nesmí uniknout. Je krásně a originálně zpracovaná formou komisku, jenž vypráví příběhy lidí, kteří se v rámci Čech a Československa zasloužili o rozvoj létání. Dozvíte se tak spoustu nových informací o průkopnících , kteří toho udělali mnoho pro rozvoj letectví, ale o kterých se moc nemluví. A zároveň si u toho užijete skvělé grafické zpracování.
 
Mezi typičtější atlasy a encyklopedie letadel patří například kniha Ocelový hřebec Mig-19, která se věnuje prvnímu nadzvukovému typu letadla československé armády. Další encyklopedií zaměřenou na konkrétní typ letadla, tentokrát na jedno z klíčových dopravních letadel, je Lockheed L-10 Electra.

obecnějších a šíře zaměřených publikací si můžete vybírat například z knih Sportovní a cvičná letadla, Bojová letadla, Britská vojenská letadla, Policejní letadla, Nejznámější bojová letadla nebo Vojenská letectva světových mocností.
 
Nejprodávanější encyklopedie letadel s názvem Na cestách s L-410 je již druhým výtvorem Alberta Orlita. Autor zde popisuje své cesty, zážitky a dobrodružství, která s tímto letadlem prožil. Kniha je  ale zároveň doplněna také o fotografie a poznámky, které si dělal přímo za letu.
 
Dalším tipem jsou Paměti starého práškaře. Kniha je koncipována podobně jako ta předchozí a obsahuje autorovy vzpomínky na létání nad poli a lesy při chemickém ošetřování rostlin, jak už napovídá i samotný název. Povídky si získaly velký ohlas fanoušků, a tak byla vydána i druhá kniha Paměti starého práškaře u ČSA, která se tentokrát týká jeho vzpomínek na dobu, kdy pracoval pro tuto společnost. Čas strávený u ČSA popisuje ale také Josef Lehanka ve své knize Na křídlech ČSA.
 
Zajímavým literárním počinem je potom kniha Zeptejte se pilota. Zkušený pilot osobních i nákladních letadel vám zde prozradí odpovědi na otázky, na které jste se vždy chtěli zeptat. Dozvíte se například, jestli je možné za letu otevřít dveře, jak jsou letadla konstruována nebo jaký je život pilotů a letušek.
 
Pokud se zajímáte především o letecké katastrofy, které se v minulosti staly, budou vám užitečné encyklopedie dopravních letadel, jako je například kniha Letecké katastrofy od Christine Negroni, ve které jsou popsány jak nejzáhadnější nehody, tak například i zmizení malajsijského boeingu letu MH 370. Podobně je napsána i kniha Letecké katastrofy a jejich vyšetřování. Pokud vás zajímají především nehody z dob Československa, sáhněte po knize Katastrofy československého vojenského letectva 1918-1990.