Atlasy a encyklopedie lokomotiv

Fascinují vás technické vymoženosti, bez kterých si už svět jen těžko dokážeme představit, zajímáte se o starší i nejmodernější vlakové soupravy a chtěli byste se dozvědět, jak vlastně funguje taková lokomotiva? Žádný problém! Svět železniční dopravy vám představí atlasy a encyklopedie zaměřené na vlaky a lokomotivy všech druhů, tvarů i barev.   Více
Rádi byste se dozvěděli něco více o historii parních lokomotiv, elektrických souprav i vlaků nové generace? V tom případě sáhněte po knize pojmenované jednoduše Vlaky. Jedná se o velký obrazový průvodce, který zachycuje fascinující dějiny železnice od úplného počátku až do současnosti. Najdete zde více než 400 fotografií pamětihodných vlaků, seznámíte se s prvními parními lokomotivami, získáte přehled o různých motorech a vydáte se na cesty po nejslavnějších kolejích světa.

V knihovničce žádného nadšence do vlaků by rozhodně neměl chybět ani atlas lokomotiv pojmenovaný Železnice. Tato velkoformátová publikace popisuje dějiny železniční dopravy, věnuje se inženýrským divům, ale přináší také informace o tratích a vlacích, které pasažérům dodnes slouží. Mladším čtenářům pak dějiny železniční dopravy představí třeba kniha s názvem Svět lokomotiv.

Každý klasický atlas parních lokomotiv už máte přečtený, ale chtěli byste se dozvědět ještě více o tom, jak se vlastně vlaková doprava vyvíjela? Nadchnout by vás mohla publikace Od koněspřežky po supervlaky, která poutavou formou popisuje vše, co souvisí s více než 180letou historií železnic. A pokud vám ani tohle nestačí, je tu ještě kniha Zmizelé koleje, zmizelá nádraží, která přináší informace o zaniklých tratích, nadobro ztracených malebných nádražích i budovách, které je nahradily.

Všechny nadšené čtenáře, kteří propadli kouzlu vlaků a lokomotiv, jistě potěší i kniha Železnice: historie a současnost, která prostřednictvím více než tisíce fotografií dokumentuje historický vývoj železnice od prvních parních lokomotiv až po ty nejmodernější vlaky současnosti. Podobně zajímavá je také publikace Lokomotivy: ilustrované dějiny techniky, která se soustředí především na pokroky v oblasti techniky a konstrukce lokomotiv.

Pokud máte rádi staré lokomotivy a zároveň se zajímáte o válečnou literaturu, neměla by vám uniknout kniha Petra Lapáčka pojmenovaná Vojenské a válečné vlaky. Autor zde poutavou formou přibližuje historii železnice ve válečných dobách a využití jednotlivých souprav během různých světových konfliktů.

Dáváte naopak přednost těm nejmodernějším vlakům, které můžete na kolejích v dnešní době spatřit? Sáhněte po publikaci Svět rychlých vlaků. Ta čtenářům představí historii současné honby za rychlostí a výstavbu moderních vysokorychlostních železnic. Nebude chybět ani řada technických zajímavostí, krásné ilustrace či medailonky významných konstruktérů.

Spíše než konstrukční detaily vás zajímají různé světové železnice, které byste mohli během cestování navštívit? V tom případě je pro vás ideální volbou kniha Exotické železnice, která se soustředí na 50 turisticky nejzajímavějších železničních tratí světa. Čtenářům tedy představí třeba slavnou trasu Orient Expressu z Paříže do Istanbulu, cesty na palubě vysokorychlostních vlaků, ale i dálkovou jízdu po Transsibiřské magistrále.  

S největšími železničními klenoty všech kontinentů seznámí literární publikum atlas lokomotiv pojmenovaný Železnicí kolem světa. Najdete zde informace o unikátních historických tratích z doby osidlování Ameriky, dojedete k vrcholkům alpských velikánů a překonáte také vyprahlou pustinu australského vnitrozemí. Pokud ovšem dáváte přednost českým končinám, zaujmout by vás mohla publikace Železniční památky Čech, Moravy a Slezska.