Atlasy a encyklopedie vesmíru

Vesmír nás nikdy nepřestane udivovat. Ať už patříte mezi laickou veřejnost, nebo jste součástí vědecké komunity, určitě jste se už někdy zamysleli nad tím, jak je nekonečně obrovský a jaké zázračné věci se v něm dějí. Chcete se o vesmíru dozvědět něco víc? Pořiďte si atlasy a encyklopedie vesmíru!   Více
Mezi nejoblíbenější knihy, které se zabývají zkoumáním vesmíru, patří encyklopedie Vesmír. Jedná se o velký ilustrovaný atlas, kde najdete veškeré informace o historii i současnosti zkoumání vesmíru, ale také bohatou fotodokumentaci nebo přehled dějin astrologie a vesmírných objevů. Nepostradatelným průvodcem všech, kdo se zajímají o vesmír, se poté stane také kniha 1001 tajemství vesmíru.

Další zajímavou knihou je Vesmír: encyklopedie. Tento komplexní průvodce nabízí čtenářům více než 400 velkoformátových fotografií, díky kterým budou moci nahlédnout přímo do hlubin vesmíru. Prohlédnou si tak Slunce, hvězdné soustavy i další záhadné objekty, a to především prostřednictvím pozemských dalekohledů obrácených k noční obloze. Plná obrázků je také publikace Poznáváme vesmír, kterou má na svědomí Pavel Koubský.

Chtěli byste poznávat vesmír skrze vyprávění lidí, kteří jeho zkoumání zasvětili celý svůj život? Není problém! Sáhněte po knize s názvem Starmus, která obsahuje přednášky vědců a astronautů věnované vědeckému zkoumání vesmíru, jeho vzniku a fyzikálním vlastnostem, ale i jeho dobývání. Podobně koncipovaná je i publikace Povaha prostoru a času, která obsahuje vědeckou debatu fyziků Stephena Hawkinga a Rogera Penrose.

Pokud byste chtěli nahlédnout pod pokličku současné fyziky, pomůže vám kniha Mimoprostor a základy moderní fyziky z pera Martina Sodomky. Text sleduje příběh mladých hrdinů, kteří zkoumají teoretické možnosti cestování vesmírem a vlivem nečekaných okolností dostane jejich nevinná hra zcela nový rozměr. Zatímco bílé stránky vypráví o jejich nečekaném dobrodružství, na černých stránkách si můžete přečíst výklad klíčových objevů na poli fyziky za posledních sto let.

Vážným zájemcům o částicovou fyziku je určena publikace Tajemný mikrosvět. Text má popularizační charakter a obsahuje minimum matematických formulí, ale zároveň detailně popisuje cestu k současnému standardnímu modelu částicové fyziky. Dozvíte se tak vše, co jste kdy chtěli vědět, a to od objevu elektronu, atomového jádra a radioaktivity až po slavný Higgsův boson.

Všechny nadšence do astronomie jistě potěší kniha pojmenovaná Průvodce noční oblohou, která přináší fascinující popis různých vesmírných objektů a fenoménů, kam patří planety a hvězdy, asteroidy, černé díry, ale i supernovy. Zajímavé jsou poté i publikace Astronomie či Astronomie v antice. A pokud se zajímáte spíše o lidské objevování vesmíru, neměly by vám uniknout knihy Kosmické lodě a Tajemství vesmírné stanice.

Hledáte nějaký pěkný atlas vesmíru pro děti, který malé čtenáře alespoň částečně zasvětí do jeho tajů? Pořiďte jim knihu Vesmír ve 30 sekundách, kde najdou nejen zajímavé informace, ale i názorné ilustrace a zábavné mini úkoly, pomocí kterých si budou moci ověřit své znalosti. Nekonečný let galaxiemi poté nabízí také knížka Zpátky v čase: Vesmír, kde děti prozkoumají planety a hvězdy společně s Alenkou, Oldou a jejich pejskem Jožkou.

Jestliže sháníte názornou a zároveň hezky ilustrovanou encyklopedii vesmíru pro děti, rozhodně by vám neměla uniknout ani publikace s názvem Atlas měsíčních dobrodružství. Ta nabízí čtenářům výlet do kosmu, kde projdou Měsíc křížem krážem a seznámí se s prvními astronauty, raketoplány i vesmírnými vozítky. A pokud se vaše děti zajímají spíše o hvězdy, sáhněte po Kočičím průvodci noční oblohou nebo po knížce pojmenované Hvězdná obloha.

Máte doma malého vědce či vědkyni? Pokud se vás děti neustále na něco vyptávají a jejich zvídavé otázky začínají být každým dnem složitější, není nic jednoduššího než pořídit jim encyklopedie, kde najdou všechny správné odpovědi. Zaujmout by je mohly třeba knihy Atom v kupce sena, Věda není nuda, Domácí laboratoř: vzrušující experimenty pro začínající vědce či Velká kniha mladého technika.