Atlasy a encyklopedie geologie

Zajímáte se o drahé kameny, horniny a minerály, které se ukrývají na našem území? Nebo byste rádi věděli, kde se nachází nejslavnější naleziště zkamenělin a blyštivých krystalů? Ať už se chcete dozvědět více o podzemních památkách, metodách průzkumu historických materiálů či o třpytivých diamantech, pomohou vám naše atlasy a encyklopedie geologie.   Více
Drahé kameny odjakživa přitahovaly pozornost člověka. Nejen že mají velkou finanční hodnotu, ale zároveň skvěle vypadají a staly se tak cennou surovinou pro klenotníky. Pokud se i vy zajímáte o to, jaké drahokamy na světě existují, jak vypadá jejich přírodní forma nebo které výbrusy se při jejich zpracování používají, nenechte si ujít publikace Drahé kameny, Drahokamy kolem nás nebo Encyklopedie drahých kamenů.

Podobně koncipovaná je také série knih z pera Judy Hallové, která se rozhodla čtenářům představit léčivé krystaly a jejich využití. Tituly pojmenované Kameny od A do Z, Kameny 2 od A do Z a Kameny 3 od A do Z tak vysvětluje, jak jednotlivé kameny vznikají, jak je správně nakupovat a jak o ně poté pečovat. Také se dozvíte, k čemu slouží a jaké choroby či poruchy údajně léčí.

Rádi byste se dozvěděli více o konkrétních materiálech či drahých kamenech? Pak by vás mohla zaujmout třeba geologická encyklopedie Český granát, která sleduje historii těžby a zpracování tradičního českého drahokamu, nebo publikace České a moravské vltavíny. Zajímavé čtení poté nabízí i knihy Křemeny českomoravské vrchoviny, Zlato: Příběh neobyčejného kovu či Galerie minerálů Vysočiny.

Jestliže se řadíte mezi restaurátory, kurátory či historiky umění, jistě vás zaujme publikace s názvem Metody průzkumu historických materiálů, která by měla lidem pomoci orientovat se ve výsledcích a závěrech chemických analýz. Jedinečnou odbornou pomůcku zároveň představuje i Atlas našich hornin z pera Richarda Jana Honse.

Všechny zájemce o paleontologii určitě zaujme publikace Lživé kameny z Marrákeše, kterou má na svědomí Stephen Jay Gould. O památky z dob minulých se poté zajímají třeba knihy Dávný svět zkamenělin nebo Neznámé menhiry v Čechách a na Moravě.