Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu, nazývaní také rytíři templu nebo templářští rytíři, představovali jeden z nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku a jejich skutky dodnes nepřestávají historiky fascinovat. Pokud se i vy zajímáte o tuto skupinu, jejímž původním úkolem bylo zajistit bezpečnost pro zástupy poutníků z Evropy, kteří mířili do Jeruzaléma, mohly by vám pomoci naše knihy o templářích.   Více
Mezi nejoblíbenější publikace posledních let, které sledují vývoj templářského řádu od jeho vytvoření až po zrušení a vznik navazujících společností, patří díla spisovatele Michaela Haaga. Kniha Templáři: Fakta a mýty přináší stručný, ale informativní přehled, který prochází mnoha staletími. Čtenářům odhalí, co o Šalomounově chrámu říká Bible, ale zaměří se i na populární konspirační teorie a příběhy alternativních historiků.

Druhá kniha Michaela Haaga pojmenovaná Zkáza templářů líčí vzestup řádu i jeho úpadek na pozadí ideálu křižáckého života a plánů na osídlení Svaté země. Ačkoliv je předem jasné, jak tento příběh skončí, hrůza a fascinace spočívá především ve způsobu, jak k tomu nakonec došlo a co to pro tehdejší společnost znamenalo.

Pokud vás stejně jako spoustu historiků a nadšenců zajímají templáři, kniha Tajemství a hříchy rytířů templářského řádu by vám mohla poskytnout spoustu nových informací a detailů. Publikaci Jaroslava Šedivého lze ovšem číst také jako fundovaný příspěvek určený k poznání mašinérie politických procesů, který se nesoustředí pouze na prostředí a dobu templářských rytířů.

U příležitosti 700. výročí zrušení templářského řádu vydali Bohuslav Vurm a Zuzana Foffová oblíbenou výpravnou publikaci s názvem Příběh templářů 1, kde se snaží čtenářům představit skutečnou historii tajemného řádu. Co je pravdy na templářských legendách a proč se slavná organizace nakonec zhroutila, poté odhalí v pokračování Příběh templářů 2 a Příběh templářů 3.

Několik století dlouhou historii slavného mnišského řádu, který si mezi lidmi vysloužil nálepku sekty zahalené rouškou tajemství, mapuje také známý britský historik Dan Jones ve své knize Rytíři templu: Vzestup a pád řádu templářů. Literární publikum se může těšit na barvité líčení jednotlivých bitev, vtipné historky i paralely k současnému kulturnímu a politickému dění.

Pokud byste se chtěli něco dozvědět o templářích, ale dáváte přednost beletrii, zaujmout by vás mohla třeba kniha Templářský kříž, kterou má na svědomí spisovatelka Elizabeth Chadwicková. Významnou roli pak templářští rytíři hrají také v románech Pod přísahou TREs a Cesta do Jeruzaléma.