Ačkoliv si spousta lidí myslí, že v logopedii jde pouze o nácvik správné výslovnosti, ve skutečnosti se soustředí také na rozvoj komunikačních dovedností. Ať už máte doma ratolesti, které se s narušenými komunikačními schopnostmi potýkají, nebo se o tuto oblast zajímáte z pohledu pedagoga, mohly by se vám hodit naše knihy o logopedii.   Více
Pokud chcete u svých dětí předcházet možným řečovým obtížím, měli byste s nimi komunikační dovednosti trénovat již v raném věku. Nevíte si rady, jak na to? Poradí vám třeba publikace Logopedie pro nejmenší, která nabízí celou řadu cvičení zaměřených na porozumění mluvené řeči, rozvoj časoprostorové orientace a zlepšování pohyblivosti mluvidel.

S rozvojem řeči u předškoláků vám pomůže také kniha pojmenovaná Škola řeči, která nabízí dětem od 4 do 7 let zábavné možnosti procvičování výslovnosti jednotlivých problematických hlásek. Mezi další oblíbené logopedické publikace patří také příručka Říkej si a hraj, knížka Najdu Edu na posedu, série Rozpovídej se či Logopedické vymalovánky.

Zábavné aktivity určené pro zlepšování výslovnosti a rozvoj slovní zásoby pak nabízí třeba kniha s názvem Tvořivá logopedie a rozvoj řeči, kterou má na svědomí Irena Šáchová. Díky ní můžete s dětmi procvičovat aktivní i pasivní složku slovní zásoby, a to prostřednictvím různých vyprávění, přiřazování nebo spojovaček.

Mezi oblíbené knížky, které pomáhají dětem s rozvojem řeči, patří také příručky Bohdany Pávkové. Její série obrázkových publikací s názvem Logopedické pexeso a obrázkové čtení naučí ratolesti, jak vyslovovat problematické hlásky, a rodičům poradí, jak se svými dětmi hravou formou pilovat obtížná slovní spojení. Nenechte si proto ujít procvičování hlásek L-R-Ř, C-S-Z-Č-Š-Ž a B-P-N-D-F-V-K-H-CH-ĎŤŇ.

Jak to udělat, aby samotné děti měly zájem dobře mluvit a vyslovovat jednotlivé hlásky? Samozřejmě pomocí pohádek! Pokud hledáte hravé návody, jak zafixovat účinné návyky vedoucí ke správné výslovnosti, zaujmout by vás mohla třeba kniha Učíme děti mluvit a vyprávět nebo příručka Učíme děti myslet a mluvit, která obsahuje 101 básniček.

Rodičům, kteří mají dítě s vadou řeči a neví si s ní rady, je pak určena kniha Evy Kolesové, která se nazývá Jak pomoci svému dítěti s vadou řeči. Ta prozradí, kde vyhledat odborníka nebo jaké pomůcky jsou vhodné při logopedické terapii, a prostřednictvím odborných i praktických informací pomůže čtenářům řešit problémy správným způsobem. A pokud hledáte i další zajímavé rady, sáhněte třeba po knize Učíme naše dítě mluvit.

Jestliže se pak o správnou výslovnost a slovní zásobu zajímáte z profesionálního hlediska, i pro vás máme několik tipů. Nenechte si ujít třeba publikace Logopedie, Logopedická prevence v mateřské škole, Rozvoj komunikačních kompetencí u dětí předškolního věku, Správná řeč, Dítě s narušenou komunikační schopností ve škole či Logopedie v ošetřovatelské praxi.